PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie przyjęło regionalny program operacyjny

  • pap    28 listopada 2014 - 17:45
Lubuskie przyjęło regionalny program operacyjny

Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020. Tego samego dnia dokument trafił do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju - poinformował rzecznik Zarządu Woj. Lubuskiego Michał Iwanowski.
"W piątek RPO został przyjęty na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu Zarządu. Dwie godziny później trafił do ministerstwa, gdzie również został przyjęty, razem z regionalnymi programami operacyjnymi dla dwóch innych województw. RPO musi jeszcze zostać ostatecznie zaakceptowany przez Komisję Europejską" - powiedział Iwanowski.

Czytaj: Negocjacje ws. wydawania funduszy UE zmierzają ku końcowi

Jak podkreśliła marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak, RPO jest efektem wielomiesięcznej pracy oraz ciężko wypracowanego kompromisu. Jej zdaniem daje on ogromne szanse na kolejny cywilizacyjny skok regionu.

RPO Lubuskie 2020 to najważniejszy dla województwa dokument finansowy związany z funduszami europejskim w nowej perspektywie 2014-2020.

W ramach tego programu Lubuskie ma do wykorzystania 906 mln euro, zarówno na "twarde" projekty infrastrukturalne finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) jak i "miękkie" inwestycje w kapitał ludzki finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

W ramach EFRR największa część funduszy - 193 mln euro będzie przeznaczona na gospodarkę i innowacje, a w ramach EFS największa część - ok. 80 mln euro będzie do wykorzystania na wsparcie nowoczesnej edukacji.

Prace nad lubuskim RPO rozpoczęły się ponad rok temu. Wiosną program najpierw uzyskał pozytywną opinię Międzyresortowego Zespołu ds. Programowania i Wdrażania Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności Unii Europejskiej, a potem trafił do Komisji Europejskiej. Pozytywną opinię na temat dokumentu wydała Najwyższa Izba Kontroli.

W listopadzie RPO Lubuskie 2020 był negocjowany w Brukseli i wówczas KE wprowadziła do niego liczne zmiany.

Iwanowski przekazał, że dotyczą one m.in. priorytetu dotyczącego gospodarki i innowacji, gdzie ograniczono możliwości dofinansowania na przygotowanie terenów inwestycyjnych i infrastruktury.

"Zgodnie z wytycznymi KE w tej sferze trzeba skupić się na zagospodarowaniu terenów już istniejących" - wyjaśnił Iwanowski.

W przypadku priorytetu dotyczącego gospodarki niskoemisyjnej, modernizacja energetycznej infrastruktury ochrony zdrowia będzie uzależniona od restrykcyjnych warunków w zakresie ochrony zdrowia na danym obszarze.

Natomiast w priorytecie dot. środowiska i kultury zmniejszono pulę pieniędzy na wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych oraz zwiększono możliwości dofinansowania gospodarki odpadami kosztem gospodarki wodno-ściekowej.

W przypadku priorytetu dotyczącego transportu KE zmniejszyła pulę pieniędzy na drogi, a zwiększyła na kolej i transport miejski.

Ostateczne przyjęcie i podpisanie RPO Lubuskie 2020 najprawdopodobniej nastąpi w grudniu br. To oznacza, że w przyszły roku firmy, samorządy i organizacje pozarządowe będą mogły zacząć sięgać po fundusze unijne z tego źródła.

W ramach RPO będą realizowane m.in. tzw. ZIT-y (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne) dla miejskich obszarów funkcjonalnych Zielonej Góry (58,3 mln euro) i Gorzowa Wlkp. (49,3 mln euro).

Samorząd woj. lubuskiego kończy prace nad Kontraktem Lubuskim - dokumentem z listą zadań zgłoszonych przez gminy, na które będą zarezerwowane pieniądze w Regionalnym Programie Operacyjnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.