PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie targowiska jak nowe

  • PAP    7 czerwca 2012 - 10:24
Lubuskie targowiska jak nowe

Sześć lubuskich targowisk zostanie wybudowanych lub przebudowanych w ramach programu "Mój rynek". Dofinansowanie unijne będzie pochodzić z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i wyniesie 4 mln złotych.
Władze samorządowe regionu podpisały umowy z gminami w sprawie wsparcia tych inwestycji - poinformował urząd marszałkowski w Zielonej Górze. Program "Mój rynek" ma poprawić jakość życia na obszarach wiejskich.

Wysokość dofinansowania ze środków unijnych waha się od 37 do 60 proc. zaplanowanych, całkowitych kosztów inwestycji. W Lubuskiem prace obejmą budowę, rozbudowę lub przebudowę targowisk w Bytomiu Odrzańskim, Szprotawie, Babimoście, Międzyrzeczu, Zbąszynku i Pszczewie.

szczegółowo poznała plany budowy i rozbudowy dwóch targowisk.

W ponad 18-tysięcznym Międzyrzeczu koszty związane z rozbudową istniejącego targowiska oszacowano na 1,75 mln zł. Z programu "Mój rynek" miasto otrzyma na ten cel 1 mln zł dofinansowania. Funkcjonujące od 1975 r. targowisko zostanie powiększone o teren przyległym, na którym również obecnie odbywa się handel; nie ma tam jednak infrastruktury.

Jak powiedział burmistrz Międzyrzecza Tadeusz Dubicki, jeszcze w tym roku ta sytuacja się zmieni tak, żeby warunki do handlu były dobre.

W ramach inwestycji plac zostanie wyłożony kostką brukową, a jego część przykryta nowoczesną wiatą. Ponadto wybudowany zostanie parking, stojaki na rowery i miejsce do handlu bezpośrednio z samochodów. Cały teren zostanie ogrodzony, zyska nowe oświetlenie i monitoring.

Obecnie trwa procedura przetargowa, prace mają ruszyć w lipcu i zakończyć we wrześniu. Targowisko miejskie w Międzyrzeczu znajduje się w centrum miasta, w rejonie ulic: Gancarskiej, Świerczewskiego i Młyńskiej.

"Przede wszystkim chcemy zadbać o estetykę centrum naszego miasta oraz stworzyć mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorcom odpowiednie warunki do handlowania" - powiedział burmistrz Dubicki.

W Pszczewie powstanie całkiem nowe targowisko. Obecnie drobny handel odbywa się tam na kilku straganach na rynku. Władze postanowiły wyprowadzić handel poza centrum.

Zgodnie z uchwałą Rady Gminy na lokalizację targowiska wybrano plac w sąsiedztwie barokowego kościoła św. Marii Magdaleny, położony blisko obwodnicy tej miejscowości.

Plac targowy zostanie wykonany z kostki granitowej, a znajdujące się na nim stragany będą w stylu nawiązującym do architektury kościoła.

W ramach inwestycji zostaną rozbudowane i zmodernizowane sanitariaty i wybudowany parking przy targowisku - poinformował PAP wójt Pszczewa Waldemar Górczyński.

Prace budowlane mają się rozpocząć we wrześniu lub październiku, a otwarcie targowiska jest planowane na wiosnę przyszłego roku. Całkowity koszt inwestycji to nieco ponad 624 tys. zł, a wysokość dofinansowania z programu "Mój rynek" wyniesie 373 tys. zł.

Na nowym targowisku gmina zamierza m.in. promować ryby. Pszczew jest bowiem położony wśród jezior i lasów, gmina należy także do jednej z największych Lokalnych Grup Rybackich Obra-Warta obejmującej swoim zasięgiem 11 gmin z Lubuskiego i Wielkopolski. Na jej terenie gospodarka rybacka jest prowadzona w 94 obwodach rybackich o łącznej powierzchni 7908 ha, w tym powierzchnia stawów rybackich wynosi 1629 ha.

Program "Mój rynek" został stworzony z inicjatywy ministra rolnictwa i służy poprawie warunków życia na obszarach wiejskich poprzez rozwijanie infrastruktury technicznej. Według jego pomysłodawców, tworzone przy udziale pieniędzy unijnych, miejsca targowe otwierają lepsze możliwości sprzedaży i kupna produktów rolnych.

Zgodnie z założeniem programu w pierwszej kolejności do realizacji powinny być przyjmowane projekty dotyczące targowisk, na których handel jest już prowadzony, gdyż w przypadku targowisk duże znaczenie ma tradycja i ciągłość działalności handlowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.