PARTNER PORTALU
 • BGK

Lubuskie: Trwa spór o ZIT-y. Wojewoda krytykuje marszałek, ta poucza wojewodę

 • pt    27 października 2016 - 10:22
Lubuskie: Trwa spór o ZIT-y. Wojewoda krytykuje marszałek, ta poucza wojewodę
W województwie lubuskim gorąco w sprawie ZIT-ów. (fot.lubuskie.pl)

• W lubuskim trwa spór o ZIT-y.
• Wojewoda skrytykował działania urzędu marszałkowskiego, który chce przerzucić niewykorzystane fundusze z ZIT-ów do działań konkursowych.
Do tej pory w ramach ZIT-u zielonogórskiego podpisane zostały tylko trzy umowy na łączną kwotę dofinansowania 13,5 mln zł (5,39 proc. przyznanej alokacji – w przeliczeniu po aktualnym kursie 251,2 mln zł).

W przypadku ZIT Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wielkopolskiego, stwierdzono na dzień 18 października, że podpisana została zaledwie jedna umowa w ramach Poddziałania 8.1.2 na przedsięwzięcie pn. „Unijne przedszkolaki w Gorzowie” na kwotę dofinansowania 1,7 mln zł. Obecnie są to dwie umowy (2,17 proc. przyznanej alokacji wynoszącej 212,2 mln zł).

Czytaj także: Jak województwa radzą sobie z kontraktowaniem środków UE? Są problemy

Jak tłumaczą w lubuskim urzędzie miasta, w związku z powyższym, zarząd województwa podjął decyzję, iż w przypadku niewdrożenia zaleceń oraz nieosiągnięcia do końca 2016 r. wskazanego poziomu kontraktacji przez ZIT-y z Gorzowa i Zielonej Góry, instytucja zarządzająca podejmie kroki mające na celu przesunięcie alokacji dodatkowej do działań dedykowanych spoza formuły ZIT, tj. w przypadku Zielonej Góry: 95,6 mln zł, a w przypadku Gorzowa 80,9 mln zł.

– To, co dzieje się wokół ZIT-ów jest dla mnie niezrozumiałe – skomentował na antenie Radia Gorzów wojewoda lubuski Władysław Dajczak, zarzucając tym samym Elżbiecie Polak, marszałek województwa lubuskiego, że zbyt mocno angażuje się w politykę i krytykę działań rządu.

To oczywiście spotkało się z ripostą marszałek: - Decyzje Zarządu Woj. Lubuskiego jako instytucji zarządzającej RPO dotyczące skracania terminu konkursów i procedur związanych z wdrażaniem ZIT-ów, nie powinny być dla Pana zaskoczeniem, gdyż wynikają z rządowego programu przyspieszenia, który został przyjęty i przedstawiony szesnastu regionom w marcu 2016 r. – pisze w liście otwartym do wojewody Elżbieta Polak i dodaje: - Informuję Pana Wojewodę, że 14 października, województwa zostały powiadomione przez Ministerstwo Rozwoju, że wszystkie projekty pozakonkursowe w ramach ZIT mają być zakontraktowane do końca I kwartału 2017 r. (do 31 marca 2017 r.). Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju ustaliło plan kontraktacji na koniec roku 2016 na 19 proc. alokacji. Obecny stan kontraktacji gorzowskiego ZIT wynosi 2 proc.

Działania wpisują się w oczekiwania rządu

Jak pisze Polak, jej działania i działania zarządu, podejmowane w celu przyśpieszenia kontraktacji środków przez gorzowski i zielonogórski ZIT, wpisują się w oczekiwania rządu, którego przedstawicielem jest wojewoda. - Pragnę podkreślić, że dobre i sprawne wykonanie planu kontraktacji w ramach RPO jest naszym obowiązkiem, który nie powinien być przez Pana kwestionowany – kończy Elżbieta Polak.

Alicja Makarska, członek zarządu województwa lubuskiego przypomina, że rząd przyjął w marcu plan przyspieszenia i od tego momentu województwo zaczęło wdrażać plan przyspieszenia. Mobilizujemy wszystkich. Spotykamy się, rozmawiamy, staramy się pomóc.

- Uważamy, że projekty pozakonkursowe powinny iść w pierwszej kolejności, ponieważ uważamy, że są przygotowane. Założony plan powinien być wykonany. Tego też oczekuje od nas Ministerstwo – uważa Makarska.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Tak to szło..., 2016-10-27 18:20:13

  Lubuskie umie wykorzystać pieniądze - wpolityce.pl/polityka/312997-w-internecie-furore-robi-lista-absurdalnych-dotacji-jak-to-szlo-na-tasmach-bienkowskiej-robilismy-kontrole-po-to-by-wyszlo-ze-jest-dobrze-sprawdz
 • Julek, 2016-10-27 16:58:48

  Tak to jest, jak się powołuje na wojewodów swoich, ale niekompetentnych.