PARTNER PORTALU
  • BGK

Mają port rzeczny z prawdziwego zdarzenia

  • PAP    8 lipca 2012 - 09:16
Mają port rzeczny z prawdziwego zdarzenia

W Bytomiu Odrzańskim w Lubuskiem otwarty został w sobotę port nad Odrą. To jeden z elementów transgranicznego projektu, mającego na celu rozwój turystyki i rekreacji wodnej z wykorzystaniem walorów rzeki.
Jak poinformował Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze, bytomska inwestycja objęła budowę w porcie rzecznym sieci wodno-kanalizacyjnej z przepompownią ścieków, zagospodarowano także skarpę nadodrzańską. Powstał na niej skwer z fontanną i ścieżki spacerowe z punktami widokowymi. Bytom Odrzański zyskał także estetyczną promenadę spacerową na starej konstrukcji mostu, wraz z oświetleniem i małą architekturą.

Wcześniej, w pierwszym etapie prac, nabrzeże portowe w tym mieście na odcinku 105 metrów zostało przystosowane dla dużych jednostek pływających, posiada także 45-metrową przystań dla jachtów, kajaków i motorówek.

Budowę portu zrealizowano w ramach projektu "Odra dla turystów 2014 - rozwój turystyki wodnej na transgranicznym obszarze Doliny Środkowej Odry - Etap II". Przedsięwzięcie to jest współfinansowane z Programu Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie) - Brandenburgia 2007-2013, w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Liderem projektu jest miasto Nowa Sól. W polskiej strony uczestniczą w nim także gminy Sulechów i Bytom Odrzański. Celem projektu jest rozbudowa infrastruktury i szlaków wodnych na Odrze i utworzenie przystani dla żeglugi, obsługujących transgraniczny ruch turystyczny, oraz przywrócenie rzece funkcji żeglugowo-turystycznej.

Ważnym elementem jest także budowa dwóch statków wycieczkowych, które będą kursowały na odcinku Odry z Głogowa (Dolny Śląsk) do Kostrzyna nad Odrą (woj.lubuskie) . Jednostki buduje już stocznia w Kędzierzynie Koźlu (woj. opolskie). Statki będą mogły zabrać na pokład po ok. 100 osób.

Wszystkie te działania mają podnieść atrakcyjność turystyczną nadodrzańskich gmin w Lubuskiem i Brandenburgii, a także sprzyjać zacieśnieniu kontaktów o charakterze kulturalnym i społecznym społeczności przygranicznych i tworzeniu dogodnych warunków dla rozwoju sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw po obu stronach Odry. Ma to przełożyć się na nowe miejsca pracy, m.in. przy obsłudze ruchu turystyczno-rekreacyjnego.

Całkowita wartość opisanego projektu to ok. 7,1 mln euro, a dofinansowanie z funduszy unijnych wynosi 85 proc. Jego realizacja rozpoczęła się w marcu ub. roku, a planowany termin zakończenia - to listopad 2013 r.

Dotychczas w ramach pierwszego etapu projektu w Lubuskiem zrewitalizowano porty rzeczne na Odrze w Nowej Soli i Cigacicach oraz port w Bytomiu Odrzańskim.

"Turystyka rzeczna to potencjał, który zaczynamy coraz lepiej wykorzystywać. W projekty związane z turystycznym wykorzystaniem Odry zaangażowane są także województwa Polski Zachodniej i nasi niemieccy sąsiedzi. Port w Bytomiu to kolejny krok do wzbogacenia rzecznej mapy regionu lubuskiego" - powiedziała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.