PARTNER PORTALU
  • BGK

Małe lotniska mają duże problemy

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    23 marca 2012 - 06:57
Małe lotniska mają duże problemy

Z jedenastu portów lotniczych, które miały otrzymać wsparcie z regionalnych programów operacyjnych, tylko pięć podpisało umowy o dofinansowaniu inwestycji.
Inwestycje 11 regionalnych portów, współfinansowane z regionalnych programów operacyjnych, mogą sięgnąć 1,8 mld zł, z czego Bruksela ma przekazać ok. 740 mln zł. Część projektów jest jednak bardzo opóźniona – alarmuje „Rzeczpospolita”.

W niektórych planowany termin podpisania umowy jest trudny do wskazania. Tak jest w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie samorząd województwa (zabierz głos, oceń marszałka) żąda zwrotu portu w Szymanach od dzierżawiącej go spółki Port Lotniczy Mazury.

Czytaj też: Samorząd przegrał proces o lotnisko

Mimo zaplanowanych dotacji raczej nie powstaną porty w Sannikach pod Białymstokiem i w Kielcach (zabierz głos, oceń prezydenta). Budowę na Podlasiu zablokowali ekolodzy, na finansowanie lotniska w Świętokrzyskiem nie zgodziła się Bruksela.

Sochaczew może być kolejnym lotniskiem, które straci dotacje przyznawane z programów regionalnych. Za to Modlin otrzyma o 75 mln zł więcej, czyli 166 mln zł, w tym 151 mln zł z UE.

Czytaj też: Województwo zwiększa nakłady na port lotniczy

Planowo przebiega najdroższa (502 mln zł) z inwestycji lotniskowych dofinansowywanych z programów regionalnych – budowa portu w Świdniku. Dotacja z programu regionalnego to 125 mln zł – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.