PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska: 40 ekologicznych autobusów i 800 nowych miejsc parkingowych

  • pt    15 stycznia 2018 - 13:50
Małopolska: 40 ekologicznych autobusów i 800 nowych miejsc parkingowych
Umowy na autobusy i parkingi P&R w Małopolsce Zachodniej to kolejne m.in. po Krakowie, Tarnowie czy Sądecczyźnie, unijne inwestycje, które mają usprawnić transport w regionie (fot.malopolskie.pl)

Szykuje się mała transportowa rewolucja w Małopolsce Zachodniej. Do listopada 2020 roku powstaną tu kolejne parkingi P&R, zostaną też zakupione nowe autobusy miejskie. Dawny blask odzyska również dworzec kolejowy w Brzeźnicy.
  • Umowy na wszystkie inwestycje przekazał 15 stycznia marszałek Jacek Krupa.
  • Łączna wartość tych projektów to ponad 91 mln zł, z czego prawie 68 mln zł to unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
  • Umowy na autobusy i parkingi P&R w Małopolsce Zachodniej to kolejne, m.in. po Krakowie, Tarnowie czy Sądecczyźnie unijne inwestycje, które mają usprawnić transport w regionie.

Ponad 35 mln zł wyniesie unijna dotacja na zakup 40 ekologicznych autobusów. 20 z nich będzie jeździć po terenie powiatu chrzanowskiego, druga połowa w barwach Miejskiego Zakładu Komunikacji w Oświęcimiu.

Wszystkie autobusy będą nie tylko ekologiczne (wśród nich znalazły się m.in. pojazdy hybrydowe), ale też wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, jak i udogodnienia dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Pojazdy mają być też niskopodłogowe.

Czytaj też: Autobusy, drogi, pociągi. Na co jeszcze idą pieniądze z RPO?

Dodatkowo w Oświęcimiu przewiduje się wprowadzenie wygodniejszych rozwiązań dla pasażerów – na rozkładach jazdy mają pojawić się kody QR, w autobusach gniazdka USB do ładowania komórek. Planuje się też solidną przebudowę strony internetowej miejskiego przewoźnika.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, autobusy kupione przez Transgór Spółka Akcyjna dla powiatu chrzanowskiego trafią do użytku jeszcze w tym miesiącu. Mieszkańcy Oświęcimia z nowego taboru skorzystają na wiosnę 2019 roku.Wartość obu projektów to blisko 51 mln zł.

Zostaw samochód i jedź dalej

W Małopolsce Zachodniej powstanie też ponad 800 bezpłatnych miejsc parkingowych. Nowe P&R będą budowane w: Wadowicach, Brzeźnicy, Oświęcimiu, Chrzanowie, Libiążu i w Spytkowicach. Wartość tych inwestycji wyniesie łącznie ponad 40 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego to kwota ponad 32,5 mln zł.

Aż 300 miejsc parkingowych zostanie przygotowane w Oświęcimiu. Wielopoziomowy parking P&R zostanie ulokowany w miejscu byłego hotelu Glob. W planach jest również wydzielenie 59 miejsc dla rowerów, skuterów i motocykli, a także stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych. Inwestycja ma być zakończona do końca 2019 r.

Z kolei w Wadowicach powstaną w sumie aż 3 P&R – w rejonie ul. Nadbrzeżnej/Sienkiewicza, przy dworcu PKS i dworcu PKP. Łącznie oznacza to 277 nowych miejsc parkingowych.

Do dyspozycji rowerzystów zostanie oddane w sumie 95 stanowisk, a także samoobsługowa stacja serwisowa. Wszystkie obiekty mają być gotowe na wiosnę 2020 roku.

Umowa na dotację z Chrzanowem obejmuje natomiast budowę dwóch parkingów P&R, które mają być dedykowane szczególnie tym, którzy korzystają z kolei. Inwestycje mają zakończyć się do końca października 2019.

Łatwiej o miejsca parkingowe będzie też w Spytkowicach, gdzie do końca 2020 roku powstaną dwa obiekty - P&R Spytkowice – Kępki i P&R Ryczów. Łącznie będzie tam ponad 70 miejsc postojowych, a także 60 zadaszonych miejsc na rowery, skutery i motocykle. W przyszłości obiekt ten ma zostać włączony do systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej.

Do końca 2018 roku ma być gotowy też parking obok dworca kolejowego w Libiążu. Znajdzie się tu miejsce dla 40 samochodów.

Nowy parking zbudowany zostanie też przy dworcu kolejowym w Brzeźnicy. Inwestycja jest częścią projektu modernizacji zabytkowego budynku stacji. Wartość wszystkich prac budowlanych oszacowano na ponad 3 mln zł, z czego 2,3 mln zł to dotacja unijna. Odnowiony dworzec i parking będzie gotowy do końca 2018 r.

- Transport to bez wątpienia najważniejszy obszar działalności województwa małopolskiego - budujemy więc obwodnice, remontujemy drogi, kupujemy nowe pociągi i ekologiczne autobusy, przygotowujemy kolejne parkingi park&ride. Tworzymy infrastrukturę, która nie tylko ułatwia życie naszym mieszkańcom, ale też w odczuwalny sposób rozwija nasz region i czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym gospodarczo - podkreśla Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.