PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska. Ponad 70 mln unijnego wsparcia na inwestycje w przedszkolach

  • KDS    26 października 2017 - 22:28
Małopolska. Ponad 70 mln unijnego wsparcia na inwestycje w przedszkolach
Zainteresowanie konkursem było tak duże, że samorząd zdecydował się zwiększyć dotację (fot.malopolska.pl)

4,5 mln zł unijnej dotacji trafi do gmin z powiatu limanowskiego. Pieniądze pozwolą na przygotowanie aż 195 nowych miejsc w przedszkolach. To dopiero początek wsparcia najmłodszych mieszkańców Małopolski.
• Nowe miejsca w przedszkolach będą gotowe w 2018 roku.

• Zainteresowanie konkursem na wsparcie przedszkoli było tak duże, że samorząd Małopolski zdecydował się zwiększyć finansowanie. 

• W sumie na ten cel przeznaczono ponad 70 mln zł.

 

 50 najmłodszych mieszkańców powiatu limanowskiego zyska miejsca w istniejących placówkach, które zostaną zmodernizowane i dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Natomiast w Łukowicy, Mordarce, Ujanowicach i Limanowej powstaną zupełnie nowe placówki. 

- Przekazane dziś (26.10) umowy to dopiero początek. W sumie na terenie całej Sądecczyzny już niebawem powstanie aż 781 nowych miejsc przedszkolnych, a wiele z istniejących czeka gruntowna modernizacja - wylicza Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Dodatkowo, w ramach tych projektów 74 wychowawców podniesie swoje kwalifikacje. W sumie na 17 projektów z ziemi sądeckiej samorząd regionu przeznaczył prawie 15,9 mln zł z naszego regionalnego programu operacyjnego. 

Dzięki przyznanemu dofinansowaniu już wkrótce w małopolskich przedszkolach przybędzie aż 2700 miejsc. Wiele placówek będzie też pełniło dyżury w wydłużonych godzinach pracy. Istniejące przedszkola będą mogły dostosować stare pomieszczenia i stać się jeszcze bardziej przyjazne maluchom, oraz dostosowane do potrzeb dzieci – także tych zmagających się z niepełnosprawnościami.

Wsparcie z UE pozwoli też zmienić wyposażenie placówek. Trafią do nich nowe meble, zabawki oraz pomoce dydaktyczne i edukacyjne. Część środków płynących z dofinansowania zostanie przeznaczona na wyposażenie przedszkoli w nowoczesny sprzęt informatyczny oraz dokształcenie pracujących tam nauczycieli. Łącznie przez udział w specjalistycznych kursach, szkoleniach i studiach podyplomowych swoje kompetencje i umiejętności podniesie 588 wychowawców.

Na tym jednak nie koniec, dzięki wsparciu finansowemu województwa 6,5 tys. maluchów weźmie udział w zajęciach dodatkowych. Zaplanowano naukę języków obcych, rytmikę i taniec czy zajęcia korekcyjne, spotkania z logopedą.

Przypomnijmy, w pierwszym zamyśle samorząd województwa małopolskiego przeznaczył na wsparcie przedszkoli 54 mln zł, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie konkursem (w odpowiedzi wpłynęły aż 133 wnioski) kwota dofinansowania została zwiększona do 70,3 mln zł. Pozwoliło to na wsparcie 76 zwycięskich projektów z całej Małopolski. Najwięcej - aż 18 projektów o łącznej wartości 11,3 mln zł - zostanie zrealizowanych w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym. Prawie 16 mln zł przeznaczono na realizację 17 projektów na Sądecczyźnie, tyle samo zadań o wartości 11,6 mln zł zostanie wspartych w Małopolsce Zachodniej, a tylko jeden projekt mniej na Podhalu (12,7 mln zł). Najmniej pieniędzy – prawie 6 mln zł trafi do subregionu tarnowskiego, gdzie zostanie zrealizowanych 9 projektów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.