PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska walczy ze smogiem. Spora dotacja na wymianę pieców

  • KDS    15 grudnia 2017 - 18:45
Małopolska walczy ze smogiem. Spora dotacja na wymianę pieców
Umowy gwarantujące dofinansowanie przedstawicielom gmin przekazał wicemarszałek Stanisław Sorys (fot. malopolska.pl)

W najbliższym czasie w całym województwie małopolskim zostanie wymienionych ponad 26,5 tys. starych pieców. Pieniądze na tel cel - 295 mln zł - będzie pochodziło z regionalnego programu operacyjnego. To dopiero początek proekologicznych inwestycji w regionie.
- Robimy ogromny krok w stronę poprawy jakości powietrza, którym oddychamy nie tylko tu, w Tarnowie, ale też w okolicznych miejscowościach. Likwidując ponad 1200 kopciuchów każdy przykłada się do ograniczenia smogu - podkreślał podczas uroczystego przekazania umów wicemarszałek Stanisław Sorys. Jak dodawał, w tej chwili nie widać jeszcze efektów nowych przepisów antysmogowych.

- Ale za kilka lat, gdy Małopolska podczas sezonu grzewczego przestanie borykać się z przekroczeniami szkodliwych substancji w powietrzu, wszyscy odetchniemy bez obawy o swoje zdrowie. Wysiłek, jaki teraz podejmujemy, zwróci się już niebawem. Cieszę się, że tak wiele gmin z regionu ochoczo podjęło się tego zadania pomagając swoim mieszkańcom w uzyskaniu dotacji unijnej - podkreślał. 

Prace związane z wymianą starych kotłów oraz modernizacją wewnętrznych instalacji grzewczych potrwają maksymalnie do połowy 2020 roku, chociaż część gmin planuje zakończyć je wcześniej. Wymiana kotłów na największą skalę jest planowana przez gminy: Borzęcin, Czchów, Dębno, Gnojnik, Szczucin, Szczurowa, Wietrzychowice i Zakliczyn. 

Mieszkańcy Bogumiłowic, którzy na co dzień dojeżdżają do pracy czy szkoły pociągiem auto będą mogli zostawić przy dworcu na parkingu Park&Ride. Docelowo ma być tam miejsce dla 83 samochodów, w tym 8 dla pojazdów, którymi poruszają się osoby z niepełnosprawnościami. Na rowerzystów będzie czekać 40 zadaszonych stanowisk ze stojakami rowerowymi. Całość będzie ogrodzona, oświetlona i wyposażona w monitoring. Na realizację tej inwestycji, której całkowity koszt oszacowano na 800 tys. zł, gmina Wierzchosławice otrzymała prawie 680 tys. zł z RPO WM 2014-2020. Z nowego parkingu kierowcy i rowerzyści mają korzystać od początku 2020 roku.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.