PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska, wymiana kotłów: miliony na walkę z niską emisją

  • MN    1 grudnia 2016 - 13:46
Małopolska, wymiana kotłów: miliony na walkę z niską emisją
W piecach nie spełniających norm emisji spalane są śmieci i węgiel złej jakości. (fot. Bogdan Achimescu/Malopolska.pl)

• Małopolskie gminy będą mogły się starać o dofinansowanie na wymianę nieekologicznych kotłów.
• Nabór wniosków rusza 30 grudnia, a do podziału jest ponad 216,5 mln zł.
• Pozwoli to na likwidację ponad 26,5 tys. starych pieców węglowych.
O dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 mogą ubiegać się właściciele domów jedno- i wielorodzinnych, którzy chcą zlikwidować swój stary piec węglowy i zastąpić go piecem na biomasę lub paliwa gazowe, nowoczesnym piecem węglowym, źródłem ciepła wykorzystującym odnawialne źródła energii lub podłączyć się do sieci ciepłowniczej.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

W przypadku podłączenia do sieci ciepłowniczej dotacja pokryje koszty demontażu starego pieca oraz wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody.

Natomiast jeżeli wymieniamy stary piec na nowy (na gaz, biomasę, węgiel) dotacja pokryje koszty demontażu starego pieca oraz zakup i montaż nowego, a także koszty instalacji niezbędnej armatury, a w przypadku kotłów gazowych również wkład kominowy.

Ile na wymianę pieca?

Na likwidację starego, nieekologicznego kotła i zastąpienie go przyłączeniem do sieci ciepłowniczej, kotłem na paliwo stałe bądź gaz lub też odnawialnym źródłem energii można otrzymać równowartość 350 zł/kW mocy nowego źródła ciepła, jednak nie więcej niż 8 tys. zł w przypadku budynku jednorodzinnego oraz nie więcej niż 10 tys. zł w przypadku budynku wielorodzinnego, dla którego jest wprowadzane wspólne źródło ciepła dla więcej niż jednego lokalu.

Można także starać się o pokrycie kosztów instalacji. Dotacja na ten cel to nie więcej niż 6 tys. zł (konkurs 4.4.2) i do 1 tys. zł (konkurs 4.4.3) w przypadku budynku jednorodzinnego. W przypadku budynku wielorodzinnego ta kwota może być odpowiednio wyższa i zależy od liczby odrębnych lokali mieszkalnych.

Kilka ważnych uwag

Trzeba pamiętać, że w Krakowie dofinansowanie obejmuje wyłącznie kotły gazowe lub OZE. W Metropolii Krakowskiej (z wyjątkiem Krakowa) dofinansowanie dotyczy kotłów gazowych lub OZE oraz kotłów na biomasę. Poza Metropolią dofinansowanie obejmuje kotły gazowe lub OZE oraz kotły na biomasę i węgiel, ale tylko najnowszej generacji.

Warunkiem uzyskania dotacji na wymianę pieców jest termomodernizacja budynku. Środki na docieplenie zabezpieczono w Programie JAWOR realizowanym przez WFOŚiGW.

Ostateczne warunki otrzymania dotacji przez mieszkańców określą poszczególne gminy i to tam wszyscy zainteresowani wymianą kotłów uzyskają niezbędne informacje.

Nabór wniosków konkursowych odbędzie się w dniach od 30 grudnia 2016 r. do 10 lutego 2017 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.