PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolski program regionalny: ponad miliard euro więcej na rozwój

  • bad    11 marca 2015 - 17:40
Małopolski program regionalny: ponad miliard euro więcej na rozwój
- W nowym RPO duży nacisk położono na inteligentne specjalizacje – powiedziała wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. Fot. Urzad Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Prawie 2,9 mld euro zainwestuje w swój rozwój województwo dzięki unijnym środkom z programu regionalnego. W podkrakowskiej Alwerni odbyła się uroczystość uruchomienia funduszy europejskich dla Małopolski. Wzięła w niej udział wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel.
Wiceminister podkreśliła, że Małopolska przygotowując nowy program regionalny (RPO) wykorzystała doświadczenia z perspektywy 2007-2013. - W nowym RPO duży nacisk położono na inteligentne specjalizacje – mocne strony regionu, w które należy inwestować i które są kluczowe w unijnych strategiach – powiedziała.

Cele programu to m.in. większa konkurencyjność i innowacyjność regionu, jego zrównoważony rozwój oraz lepsza jakość życia mieszkańców. Dofinansowanie otrzymają projekty dotyczące m.in. wzmacniania konkurencyjności firm, prowadzące do powstania innowacyjnych rozwiązań, rozwoju społeczeństwa informacyjnego, ochrony środowiska, zachowania dziedzictwa kulturowego, rewitalizacji edukacji i zdrowia.

– Cieszy nas zwłaszcza to, że Małopolska zdecydowała się przeznaczyć większą część środków niż wymaga tego Komisja Europejska na innowacje, prace badawczo-rozwojowe, technologie informacyjno-komunikacyjne, konkurencyjność firm oraz gospodarkę niskoemisyjną. To pokazuje, że nowe małopolski RPO jest właściwą odpowiedzią na wyzwania rozwojowe województwa – oceniła.

Największe środki zainwestowane zostaną w regionalną politykę energetyczną (420 mln euro), infrastrukturę transportową (390,5 mln euro), rynek pracy i wzrost zatrudnienia (270 mln euro), innowacje, nowe technologie i badania naukowe (250 mln euro) oraz rozwój przedsiębiorczości (240 mln euro).

Województwo otrzymało około 1 mld euro więcej niż w latach 2007-2013. - Ze względu na pozytywne doświadczenia z wdrażania programów regionalnych w poprzedniej perspektywie, w latach 2014-2020 województwa będą zarządzać jeszcze większymi środkami z polityki spójności – zapowiedziała wiceminister. - Mówimy o dużym wzroście – z 25 proc. w kończącej się perspektywie do 40 proc. w nowej – dodała.

Zwróciła także uwagę na zaangażowanie województwa małopolskiego w budowanie partnerstwa ponadregionalnego. Chodzi o Strategię Rozwoju Polski Południowej, w której Śląsk i Małopolska nakreśliły swoje wspólne cele rozwojowe - Wspólna strategia rozwoju tych dwóch regionów, to inicjatywa, która jest innowacyjna w stali całego kraju. Kibicuję jej w sposób szczególny – zaznaczyła.

Wiceminister Wendel mówiła też o założeniach nowej perspektywy, programach operacyjnych 2014-2020 oraz wyzwaniach dla Polski na najbliższe lata. W latach 2014-2020 do Polski trafi 82,5 mld euro z polityki spójności. Na tę kwotę składa się blisko 77 mld euro dostępnych w 6 krajowych programach operacyjnych oraz 16 programach regionalnych (pozostałe środki obejmują m.in. projekty w ramach instrumentu „Łącząc Europę”- 4,1 mld euro oraz programy EWT – ok. 700 mln euro).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Fundacja "SeniorPlus" , 2015-03-13 15:23:13

    W ramach planowanych środków chciałbym aby nie zapomniano o rozsądnym zagospodarowaniu Rządowych pieniędzy przeznaczonych na powstanie dziennych domów Seniora i Klubów w gminach.Mając na uwadze fakt,że kiedyś dofinansowanie się wyczerpie chcielibyśmy podpowiedzieć samorządom lokalnym -organizacjom j...ak rozsądnie mogą zagospodarować środki by inwestycja przyniosła im oczekiwany efekt jak i samofinansowanie placówki.  rozwiń