PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie. Harmonogram RPO na 2018 r. - 29 konkursów na 1,2 mld zł

  • PAP/rs    1 grudnia 2017 - 16:49
Małopolskie. Harmonogram RPO na 2018 r. - 29 konkursów na 1,2 mld zł
Po ok. 280 mln zł - wyniesie pula w konkursach, w których można zdobyć dotacje na rozwój ośrodków innowacji, infrastrukturę badawczą. (Fot. Shutterstock.com)

Zarząd województwa małopolskiego przyjął w piątek harmonogram naborów wniosków na przyszły rok w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Zgodnie z nim zostanie ogłoszonych 29 konkursów, w których do rozdysponowania będzie prawie 1,2 mld zł.
• Po ok. 280 mln zł - wyniesie pula w konkursach, w których można zdobyć dotacje na rozwój ośrodków innowacji, infrastrukturę badawczą, bony na innowacje oraz rozwój kształcenia.

• Wsparcie unijne przeznaczono też na tworzenie nowych miejsc w przedszkolach i dostosowanie istniejących placówek do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Na ten cel przeznaczono ponad 37 mln zł.

• Małopolscy przedsiębiorcy po raz kolejny będą mogli ubiegać się o dofinansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych. W sumie do podziału jest prawie 170 mln zł.

Najwięcej - po ok. 280 mln zł - wyniesie pula w konkursach, w których można zdobyć dotacje na rozwój ośrodków innowacji, infrastrukturę badawczą, bony na innowacje oraz rozwój kształcenia.

- W przyszłorocznym harmonogramie naborów naszym priorytetem jest wsparcie szeroko rozumianej nauki - podkreślił wicemarszałek małopolski Stanisław Sorys.

Najwięcej pieniędzy do podziału jest w konkursach wspierających różne obszary nauki. W tym zakresie najwięcej - 153 mln zł przeznaczono na kształcenie zawodowe uczniów, a kolejne 45 mln zł - dorosłych. Te konkursy ruszą w pierwszej połowie przyszłego roku. Na październik zaś przewidziano nabór wniosków na rozwój infrastruktury badawczej sektora nauki, na który w przyszłorocznej puli zaplanowano prawie 85 mln zł.

Wsparcie unijne przeznaczono też na tworzenie nowych miejsc w przedszkolach i dostosowanie istniejących placówek do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. W konkursie, który zaplanowano na listopad 2018 roku przeznaczono na ten cel ponad 37 mln zł.

Małopolscy przedsiębiorcy po raz kolejny będą mogli ubiegać się o dofinansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, wynalazków czy wzorów użytkowych. Pierwsze nabory ruszą w lutym przyszłego roku. W sumie do podziału jest prawie 170 mln zł.

Przedstawiciele regionu zaznaczyli, że przedsiębiorcy nadal będą mogli się ubiegać o wsparcie w postaci cieszących się dotychczas dużą popularnością bonów na innowacje, a także bonów na specjalistyczne doradztwo. Ponadto przedsiębiorcy będą mogli podjąć starania o dotację na opracowanie i wdrożenie strategii rozwoju swojej firmy na arenie międzynarodowej.

W przyszłym roku planowane jest dofinansowanie wdrażania zarówno krajowych, jak i regionalnych programów zdrowotnych (dot. m.in. profilaktyki nowotworowej) oraz programów ukierunkowanych na rozwiązywanie problemów dzieci i młodzieży. Planuje się przekazać na to ponad 24 mln zł.

Nadal wspierane będą też inwestycje przyczyniające się do poprawy stanu środowiska naturalnego. W lutym rozpocznie się konkurs na dotacje związane z rozwojem infrastruktury dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych (pula środków to ponad 63,3 mln zł). W maju ruszy konkurs, w którym do podziału jest 80 mln zł m.in. na termomodernizację przedsiębiorstw czy instalację OZE, a we wrześniu przewidziano nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła w gospodarstwach domowych (na biomasę i paliwa gazowe) oraz rozwój sieci ciepłowniczych.

W 2018 r. środki z RPO zostaną skierowana także na rozwój szlaków turystycznych i rekreacyjnych w subregionach - nabór w lipcu z pulą środków ponad 4,3 mln zł, oraz wsparcie miejscowości uzdrowiskowych - nabór w marcu z pulą środków ponad 11,2 mln zł.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.