PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie wykorzystało prawie sto procent funduszy z RPO

  • pt    5 lipca 2016 - 08:38
Małopolskie wykorzystało prawie sto procent funduszy z RPO

Podpisano ponad 3 tysiące umów o dofinansowanie na ponad 5,6 miliardów złotych, co oznacza wykorzystanie w 99,8 proc. środków przeznaczonych dla Małopolski (fot.fotolia)

• Ponad 3 tysiące umów opiewających na kwotę 5,6 miliarda złotych – tak prezentuje się bilans Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
• Trwa rozliczanie ostatnich projektów. Środki przeznaczone dla regionu zostały wykorzystane niemal w stu procentach.
– Małopolski Regionalny Program Operacyjny jest już na finiszu. Ogłosiliśmy 72 konkursy i wszystkie są już zamknięte. W efekcie podpisano ponad 3 tysiące umów o dofinansowanie na ponad 5,6 miliardów złotych, co oznacza wykorzystanie w 99,8 proc. środków przeznaczonych dla Małopolski – podsumowuje wicemarszałek Stanisław Sorys odpowiedzialny w zarządzie województwa za MRPO 2007-13.

1 mld 370 mln zł wyniosła całkowita wartość projektów realizowanych jako zadania własne województwa.

To właśnie wydatki na infrastrukturę zarządzaną przez region były największe: dzięki MRPO 2007-13 w Małopolsce powstało 10 obwodnic: Chrzanowa, Gdowa, Dobczyc, Olkusza (w II etapach), Podegrodzia, Szczurowej, Proszowic, Zembrzyc oraz Wojnicza. Dzięki środkom z MRPO modernizowano i wybudowano setki kilometrów dróg wojewódzkich wraz z wiaduktami, estakadami i rondami.

Środki unijne pomogły także zlikwidować skutki powodzi, która w 2010 roku dotknęła aż 61 gmin w województwie. Dofinansowanie pomogło m.in. odbudować zniszczone fragmenty dróg wojewódzkich DW 768 i DW 964 w gminie Szczurowa oraz DW 982 w gminie Szczucin.

W ramach inwestycji w zadania własne dofinansowano także wyposażenie i sprzęt dydaktyczny dla szkół, których podmiotem prowadzącym jest województwo oraz stworzono kompleksowy system informacji turystycznej MSiT.

W tej chwili 95,1 proc. wszystkich projektów realizowanych ze środków z MRPO 2007-13 zostało zakończonych i rozliczonych. Wszystkie dokumenty związane ze starą perspektywą finansową muszą trafić do Komisji Europejskiej do końca marca 2017 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.