PARTNER PORTALU
  • BGK

Mandat Terytorialny, subregion koniński: 29,7 mln euro na rozwój gmin

  • PAP/AT    17 lutego 2016 - 16:30
Mandat Terytorialny, subregion koniński: 29,7 mln euro na rozwój gmin
Utworzenie OSI dla ośrodków subregionalnych Wielkopolski jest podkreśleniem znaczenia i roli tych obszarów w strukturze przestrzennej województwa (fot.konin.pl)

• Prawie 29,7 mln euro trafi w najbliższych latach na rozwój gmin wschodniej Wielkopolski.
• Inwestycje realizowane będą dzięki unijnym środkom w ramach Mandatu Terytorialnego dla Konińskiego Obszaru Strategicznej Interwencji.
Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na inwestycje na rzecz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i poprawy jakości transportu publicznego, informatyzację, poprawę jakości gospodarki wodno-ściekowej oraz rozbudowę drogi wojewódzkiej. Zaplanowane są też przedsięwzięcia związane ze wsparciem szkolnictwa zawodowego, edukacji, integracją społeczną oraz wspieraniem aktywizacji zawodowej i samozatrudnienia.

Mandat Terytorialny dla Konińskiego Obszaru Strategicznej Interwencji podpisali w środę w Koninie przedstawiciele lokalnych samorządów z marszałkiem województwa wielkopolskiego

Obszary Strategicznej Interwencji Ośrodków Subregionalnych są jednym z instrumentów terytorialnych realizowanych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020.

Czytaj też: Wielkopolskie, pieniądze z UE na rozwój: Piła, Kaczory, Krajenka, Szydłowo, Trzcianka, Ujście i Wysoka dostaną dofinansowanie

"Subregion koniński był jednym z głównych sprawców powstania Obszarów Strategicznej Interwencji (OSI) - naszego wielkopolskiego patentu na rozwój subregionów, wpisującego się w europejską politykę rozwoju. Pieniądze są gwarantowane, ale warunkiem ich transferu jest skuteczne i terminowe zrealizowanie zgłoszonych projektów" - powiedział w środę w Koninie marszałek Marek Woźniak.

Jak zaznaczył prezydent Konina Józef Nowicki, przyznane środki są dużą szansą na rozwój. "Te blisko 30 mln euro to dla nas bardzo poważna kwota, która może zdynamizować obszary wspólne dla Konina i sąsiadujących gmin" - wskazał.

Za unijne pieniądze poprawiana będzie jakość transportu publicznego i rozwijana sieć ścieżek rowerowych. "Mamy zakupić osiem autobusów, które wpisywałyby się w organizację publicznego transportu zbiorowego na obszarze wszystkich uczestniczących w projekcie gmin. Przewidziana jest też modernizacja przystanków autobusowych" - powiedział prezydent Nowicki.

W gminach wybudowanych zostanie ponad 90 km sieci kanalizacyjnej wraz z przepompownią. Przebudowana ma być istotna dla lokalnego ruchu ul. Kleczewska w Koninie. "Ona będzie łączyła tereny inwestycyjne, stanowi też bardzo ważny element układu komunikacyjnego" - powiedział Stworzona zostanie też wspólna dla wszystkich gmin baza informacyjna o terenach inwestycyjnych.

Prezydent Nowicki chciałby też, by dzięki pozyskanym środkom udało się wybudować park technologiczno-przemysłowy.

Mechanizmem terytorialnym Konińskiego Obszaru Strategicznej Interwencji objęte zostały: Miasto Konin, jako lider OSI, powiat koniński i gminy: Golina, Kazimierz Biskupi, Kramsk, Krzymów, Rzgów, Stare Miasto i Ślesin.

Utworzenie OSI dla ośrodków subregionalnych Wielkopolski jest podkreśleniem znaczenia i roli tych obszarów w strukturze przestrzennej województwa.

Według przyjętych norm, miasta subregionalne, dla których wyznacza się obszary funkcjonalne, to ośrodki o liczbie ludności pomiędzy 50 a 100 tys. mieszkańców, pełniące ważne funkcje gospodarcze i społeczne. W przypadku Wielkopolski są to byłe miasta wojewódzkie, oraz Gniezno.

Środki przewidziane na realizację Mandatu Terytorialnego dla Konińskiego OSI pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (26,3 mln euro), oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego (ponad 3,3 mln euro).

W poniedziałek w Poznaniu marszałek wielkopolski podpisał z samorządowcami z Piły i sześciu gmin Mandat Terytorialny dla Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Na rozwój gmin północnej części Wielkopolski trafi ze środków unijnych ponad 27 milionów euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.