PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek dał 14 mln z UE na dwa nowe hotele

  • PAP    29 sierpnia 2013 - 14:27
Marszałek dał 14 mln z UE na dwa nowe hotele

57,7 mln zł kosztować ma budowa dwóch czterogwiazdkowych hoteli: w Wilkasach przy szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i w Warchałach koło Szczytna (woj. warmińsko-mazurskie). Unijne dofinansowanie tych inwestycji wynosi 13,9 mln zł.
W czwartek w warmińsko-mazurskim urzędzie marszałkowskim prywatni inwestorzy podpisali z marszałkiem województwa Jackiem Protasem umowy na dofinansowanie budowy obiektów.

Czterogwiazdkowy hotel w Wilkasach będzie miał pokoje dla 58 osób, salę restauracyjną dla 120 osób, sale konferencyjne dla 180 gości, a także część rekreacyjno-wypoczynkową. W części ogrodowej powstaną wiaty i altany. Hotel połączony zostanie z parkiem wodnym, promenadą i portem. Inwestor, który obecnie zatrudnia 80 osób, dzięki budowie hotelu chce przyjąć do pracy dodatkowo 20 osób. Budowa hotelu w Wilkasach kosztować będzie 13,5 mln zł, z czego unijna dotacja wyniesie 5,5 mln zł.

Hotel w Warchałach koło Szczytna oprócz bazy noclegowej na 100 osób ma mieć zespół basenów wraz z saunami oraz część rekreacyjno - wypoczynkową. Znajdą się w niej tory do gry w kręgle i salony odnowy biologicznej. Do ogrzewania wody w basenach wykorzystywana będzie energia słoneczna. Inwestor, który zbuduje hotel, zatrudnia teraz 40 osób; dzięki inwestycji liczba miejsc pracy ma wzrosnąć do 100. Koszt budowy hotelu w Warchałach to 44,2 mln zł; z tego z UE pochodzić będzie 7,4 mln zł.

Marszałek województwa powiedział w czwartek, że przedsiębiorcy z Warmii i Mazur, budując wysokiej klasy hotele, rozwijają bazę noclegową, by przedłużyć sezon wypoczynkowy na cały rok.

"Gdy w 2015 roku powstanie regionalny port lotniczy w Szymanach koło Szczytna, potrzebna będzie dla gości z zagranicy i kraju pełna oferta obiektów wypoczynkowych, w tym hotele cztero i pięciogwiazdkowe" - podkreślił

Na Warmii i Mazurach powstało lub powstaje 12 wysokiej klasy hoteli, w tym dwa pięciogwiazdkowe - w Iławie i Sile koło Olsztyna. Dzięki tym inwestycjom pracę znalazło 177 osób. Utworzono 253 miejsca noclegowe i 450 miejsc w restauracjach.

Hotele czterogwiazdkowe, oprócz Warchał i Wilkas, już działają lub powstaną w najbliższym czasie również w Lidzbarku Warmińskim, Giżycku, Elblągu, Starych Sadach koło Mikołajek, Starych Juchach, Worytach, Iławie i Wężewie koło Orzysza. W sumie pracę ma znaleźć w nich 386 osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.