PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek Marek Woźniak o WPRO 2007-2013: Jesteśmy w gronie absolutnych liderów

  • PAP/MN    28 marca 2017 - 13:26
Marszałek Marek Woźniak o WPRO 2007-2013: Jesteśmy w gronie absolutnych liderów
Marszałek podsumowuje WRPO 2007-2013: Inwestowaliśmy w solidne fundamenty rozwoju. (fot. umww.pl)

Marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak mówi o tym, jak region spożytkował środki z WRPO 2007-2013.
• Miejsca pracy, nowe drogi, pociągi i sieć internetu szerokopasmowego – to wymierne efekty realizacji Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 (WRPO).

• Według marszałka województwa, region dobrze wykorzystał unijne środki, czego dowodem jest poziom PKP na głowę mieszkańca Wielkopolski.

• Od początku uruchomienia WRPO, w ramach siedmiu priorytetów ogłoszono 86 konkursów. W odpowiedzi na ogłoszone nabory zgłoszono ponad 4,4 tys. wniosków.

W ramach programu wsparto blisko 2,5 tys. projektów. Unijne dofinansowanie w ramach WRPO wyniosło ponad 1,3 mld euro; wszystkie te środki zostały wydane.

WRPO był jednym z 16 regionalnych programów operacyjnych, realizowanych w ramach Narodowej Strategii Spójności. Głównym celem programu było wzmocnienie potencjału rozwojowego Wielkopolski na rzecz wzrostu konkurencyjności i zatrudnienia. We wtorek marszałek województwa Marek Woźniak podsumował efekty programu.

Zdaniem marszałka, region w mądry sposób decydował o wyborze celów przy inwestowaniu unijnych środków.

"Wydaliśmy wszystkie pieniądze, zrobiliśmy to w wielkopolski sposób: skupiliśmy się na sprawach organicznych, fundamentalnych dla rozwoju, bez poszukiwania spektakularnych sukcesów wizerunkowych. Inwestowaliśmy w infrastrukturę komunikacyjną, ochrony środowiska, szkoły, szpitale, wyższe uczelnie, czy w konkurencyjność naszej przedsiębiorczości. Nasze firmy świetnie przetrwały europejski kryzys i zbudowały swój potencjał na przyszłość" - powiedział Marek Woźniak.

Czytaj też: Dotacje unijne w regionach: Kto najszybszy, kto najwolniejszy?

Dzięki WRPO zakupiono m.in. 22 jednostki taboru kolejowego dla regionalnych pasażerskich przewozów kolejowych i ponad 200 autobusów. Powstało lub zostało zmodernizowanych blisko 1 tys. dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych. W ramach programu wybudowano też przeszło 4,6 tys. km. sieci szerokopasmowej.

"Najbardziej spektakularna inwestycja w zakresie modernizacji linii kolejowych to linia Poznań-Wągrowiec, gdzie uzyskano efekt rezygnacji z transportu kołowego przy dojazdach do Poznania i przejście do transportu kolejowego. Liczba pasażerów wzrosła kilkakrotnie, skrócił się też czas dojazdu" - powiedział Woźniak.

Według Woźniaka, najlepszym potwierdzeniem dobrego wykorzystania środków w ramach WRPO są osiągnięte wskaźniki. "PKB na głowę mieszkańca - podstawowy, używany w UE wskaźnik, jest dla Wielkopolski bardzo pozytywny. Jesteśmy w gronie absolutnych liderów w kraju, w gronie tych nielicznych województw, które przechodzą do kategorii regionów przejściowych, wychodząc z grupy regionów najsłabszych w Europie, które wymagają największego wkładu finansowego. Najwyższy w Polsce wskaźnik, 6,1 proc. wzrostu PKB na głowę mieszkańca, który osiągnęliśmy w 2015 roku, to potwierdza" - powiedział.

Czytaj też: Brexit: Polskie regiony dostaną niższe dotacje?

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.