PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek: Podział Mazowsza trzeba wykorzystać do lepszego rozdziału pieniędzy z UE

  • PAP/JS    14 marca 2018 - 20:02
Marszałek: Podział Mazowsza trzeba wykorzystać do lepszego rozdziału pieniędzy z UE
Województwo mazowieckie, jak przypomniano, jest jednym z dziesięciu najbardziej zaludnionych i najsilniejszych gospodarczo regionów UE (fot. pixabay.com)

Mazowsze na potrzeby unijnych statystyk jest od stycznia br. traktowane jako dwa obszary: stołeczny i regionalny. Trzeba to wykorzystać do lepszego dopasowania pieniędzy z UE dla poszczególnych obszarów po 2020 r. - podał Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
  • Województwo mazowieckie, jak przypomniano, jest jednym z dziesięciu najbardziej zaludnionych i najsilniejszych gospodarczo regionów UE, przekraczając potencjał demograficzny i gospodarczy ponad połowy państw członkowskich.
  • Dodano, że "zabieg statystyczny, jaki objął Mazowsze", w połączeniu z dobrze stworzonym programem operacyjnym pozwoli zmniejszyć bardzo duże, w porównaniu z innymi województwami, wewnętrzne zróżnicowanie województwa pod względem poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego i zamożności.
  • Jak przypomniano, nowy podział statystyczny to również "szansa na udział części województwa mazowieckiego w Programie Operacyjnym Polska Wschodnia".

"Zmiana wprowadzona od 1 stycznia tego roku sprawiła, że statystycznie, na potrzeby unijnych wyliczeń Mazowsze jest postrzegane jako dwa obszary: region warszawski stołeczny (który obejmuje stolicę wraz z dziewięcioma sąsiadującymi powiatami: grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim i wołomińskim) i region mazowiecki regionalny - pozostała część województwa" - czytamy w komunikacie biura prasowego UMWM.

Jak podkreślono, "trzeba to wykorzystać do podziału środków unijnych po 2020 roku".

Dodano, że "zabieg statystyczny, jaki objął Mazowsze", w połączeniu z dobrze stworzonym programem operacyjnym pozwoli zmniejszyć bardzo duże, w porównaniu z innymi województwami, wewnętrzne zróżnicowanie województwa pod względem poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego i zamożności.

"Warunkiem jest właśnie dobre dopasowanie podziału środków unijnych do tych dwóch części Mazowsza" - podkreślono. Wiąże się to, jak wyjaśniono, z wyznaczeniem odrębnych celów dla każdego z obszarów. "Trzeba przy tym pamiętać, że to nadal jedno województwo, o które należy dbać całościowo, więc należy unikać realizacji projektów - np. drogowych czy kolejowych, które zakończą się na granicach każdego z obszarów statystycznych" - wskazano.

O wyzwaniach, jakie stoją przed regionami w tworzeniu nowych programów unijnych rozmawiali w środę w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju m.in. wiceminister MIiR Paweł Chorąży, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, prezes GUS Dominik Rozkrut oraz przedstawiciele Irlandii, Węgier i Litwy.

Województwo mazowieckie, jak przypomniano, jest jednym z dziesięciu najbardziej zaludnionych i najsilniejszych gospodarczo regionów UE, przekraczając potencjał demograficzny i gospodarczy ponad połowy państw członkowskich.

"Jednocześnie Mazowsze to olbrzymie zróżnicowanie poziomu życia, rozwoju społeczno-gospodarczego i struktur przestrzennych. Trudno więc w jednolity sposób trafiać ze wsparciem unijnym do wszystkich jego mieszkańców. Stąd potrzeba stworzenia odrębnego wsparcia dla obszaru metropolitarnego i pozostałej części regionu" - napisano.

Jak przypomniano, podobna sytuacja miała miejsce w innych stołecznych regionach Europy. "Obszary metropolitalne zostały wyodrębnione statystycznie w Irlandii (z dotychczasowych dwóch powstały trzy, wśród nich obszar wokół Dublina - Eastern and Midland), na Węgrzech (podobnie jak na Mazowszu, obecny NUTS2 Central Hungary został podzielony na Budę i Pest) i na Litwie (wyodrębniony został Sostines Regionas z Wilnem)" - wyjaśniono. Jak dodano, w każdym przypadku były to obszary o wysokim poziomie rozwoju gospodarczego, zawyżające statystyki dla całego regionu, co przekładało się na ograniczony dostęp do funduszy strukturalnych także dla biedniejszych części regionu.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.