PARTNER PORTALU
 • BGK

Marszałek Sławomir Sosnowski: najpierw unijne fundusze, potem reforma samorządów

 • pt    13 marca 2015 - 11:09
Marszałek Sławomir Sosnowski: najpierw unijne fundusze, potem reforma samorządów

To nie czas na głębokie reformowanie samorządów - mówi Sławomir Sosnowski - fot.piechocinski.blog.pl

Teraz musimy się skupić na skutecznym zagospodarowaniu pieniędzy unijnych, to nie czas na głębokie reformy samorządów – mówi marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.
Dla części samorządowców najważniejszym zadaniem na najbliższe lata jest sprawne zagospodarowanie pieniędzy unijnych, inni uważają, że pierwszoplanowa potrzebą jest reforma systemu samorządowego, bo dopiero ona pozwoli dobrze wykorzystać unijne wsparcie.

- Jeśli przez reformę rozumieć przyśpieszenie, zdynamizowanie działań zmierzających do absorpcji unijnych środków, rozpropagowanie dobrych wzorców w transferowaniu innowacyjności to jak najbardziej tak, ale jeżeli mielibyśmy brać się za głębokie reformy to myślę, że nie jest to dobry moment – twierdzi marszałek lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Jak przypomina marszałek mamy do wydanie 83 mld euro, a czasu na to jest niewiele: - Jeżeli do tego mielibyśmy reformować samorządy to ja sobie tego nie wyobrażam.

Zdaniem Sosnowskiego trudności wynikałyby także z tego, że pozyskiwanie unijnych środków w nowej perspektywie nie będzie łatwe:

- Wyzwanie jest duże. Komisja Europejska usztywniła wiele reguł i trudno będzie dostosować się naszym regionom do odgórnych wytycznych, bo wymagania są takie same a potrzeby i możliwości regionów czasami diametralnie różne – podkreśla Sosnowski.

Jego zdaniem to dodatkowa trudność, bo przy realizowaniu projektów w perspektywie 2014-2022 trzeba będzie także bardzo dokładnie patrzeć na ich efektywność kosztową i precyzyjną realizację zadań.

– My jako województwa będziemy na to uczulać samorządy, którym przyjdzie realizować zadania, bo widać było po negocjacjach z KE, które były bardzo trudne, że nie można liczyć na taryfę ulgową – dodaje Sosnowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • olo, 2015-03-15 20:12:45

  Ważne pozyskiwanie, a jak się dostanie i realizuje się widzimisię rozwijanie!
 • pllo, 2015-03-15 19:43:52

  Do Fundacja "SeniorPlus" : Oczywiście nie zgadzadzam się z przedwpisującym bo każdy samorząd lepiej wyda pieniądze niż jakiś odgórny decydent. Wystarczy określić zasady rozdawnictwa jałmużny. Może być od dochodu. wpływu z podatków, średnich dochodów, pokrywy śniegu, siły wiatru,i bocinów p...rzylatujących do regionów, ilości myszy, szczyrów, żab, żubrów, łosi, mamutów na km kwadratowy byle kasę przydzielić Nie sztuka wy6dawć gościu problem pozyskiwac. Kołcoz europoejski nie ma żadnych obiekcji w dodruku pustego pieniądza Już dzisiaj dolar nwart jest euro Pamiętam czasy gdzy dolar kosztował 2 zł a euro 5 zł Za chwilę bhędziemy warci tyle ile Grecja  rozwiń
 • Fundacja "SeniorPlus" , 2015-03-13 14:54:57

  W pełnie się zgadzam z Panem Marszałkiem i myślę,że obecna transza zostanie rozsądniej zainwestowana. Chętnie podpowiemy samorządom jak efektywnie mogą zainwestować środki UE na przykład przy realizacji programu Senior WIGOR w ramach,którego mają powstać dzienne domy Seniora i Kluby. Możemy przesłać... informacje z projektem,który to pozwoli tym placówkom na samo finansowanie.  rozwiń