Marszałek województwa przedstawił priorytety w nowym RPO

Innowacje, przedsiębiorczość, odnawialne źródła energii - to priorytety na jakie m.in będą przeznaczane unijne pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 - poinformował marszałek województwa Mieczysław Baszko.
Marszałek województwa przedstawił priorytety w nowym RPO
fot. PTWP

Program zaakceptowała już Komisja Europejska. Podlaskie otrzyma 5,1 mld zł z dwóch funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pierwsze konkursy będą ogłoszone w maju i czerwcu i będą głównie dotyczyć rozwoju szkolnictwa zawodowego oraz odnawialnych źródeł energii. Jesienią powinny być uruchomione pierwsze konkursy dla firm - dodał wicemarszałek Maciej Żywno.

W środę (25 lutego) na Politechnice Białostockiej zaprezentowano podlaski Regionalny Program Operacyjny (RPO). Około 1 mld zł trafi na wzmacnianie potencjału i konkurencyjności gospodarki, 355,5 mln zł na przedsiębiorczość i aktywność zawodową, 549,4 mln zł na kompetencje i kwalifikacje, 880 mln zł na transport, 764 mln zł na gospodarkę niskoemisyjną, 241 mln zł na ochronę środowiska i racjonalne gospodarowanie jego zasobami, 250 mln zł na poprawę spójności społecznej 759 mln zł na infrastrukturę dla usług użyteczności publicznej i 122,7 mln zł na rozwój lokalny.

Marszałek Baszko mówił dziennikarzom, że województwo nie miało nigdy przedtem, ale też prawdopodobnie nigdy w przyszłości nie będzie miało tyle pieniędzy na rozwój ile z nowego RPO. Podkreślił, że region postawił na innowacje, małe i średnie przedsiębiorstwa, odnawialne źródła energii, a efekty tych działań będą oddziaływały na przyszłość.

Wicemarszałek Maciej Żywno podkreślił, że pieniądze, które są w nowym RPO to środki, które będą zainwestowane w rozwój regionu, a nie "wydawane". Jako jedno z dwóch regionów ( obok Kujawsko-Pomorskiego) Podlasie zapisało w programie pieniądze na różne inwestycje lokalne w ramach strategii, które będą realizować Lokalne Grupy Działania.

Dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku Daniel Górski wyjaśnił, że będą osobne pieniądze na różne inicjatywy oddolne, które powstaną w lokalnych społecznościach. Wyjaśnił, że inne priorytety rozwojowe i inne cele do zrealizowania będzie miał na przykład rejon Puszczy Białowieskiej, a inny lokalna grupa działania, która ma w nazwie krainę płynącą mlekiem. Dodał, że to od lokalnych społeczności, od organizacji pozarządowych będzie zależało jakie cele i potrzeby będą wybrane.

760 mln zł ma trafić na odnawialne źródła energii. Górski tłumaczy, że nie chodzi o proste wydawanie pieniędzy na te cele. "Chcemy czegoś więcej. Chcemy, żeby mieszkańcy naszego województwa byli właścicielami odnawialnych źródeł energii. Nie chcemy żeby przyjeżdżali do nas duzi inwestorzy, firmy, które będą nam zakładały farmy fotowoltaiczne, stawiały wiatraki" - podkreślił.

"Chcielibyśmy, aby mieszkańcy wzięli inicjatywę w swoje ręce tak, jak się to dzieje w wielu krajach europejskich. Żeby zakładali spółdzielnie, spółki, otrzymywali od nas wsparcie i produkowali tą energię sami" - mówi Górski. Jak dodał wypracowany zysk będzie zostawał w województwie. Przyznał, że nie jest to zadanie łatwe, ale trzeba sobie stawiać właśnie trudne cele.

1 mld zł z programu ma trafić na rozwój konkurencyjności małych i średnich firm w regionie, zarówno na rynku wewnętrznym jak i zewnętrznym. Będą też promowane i wspierane projekty łączące badania naukowe z biznesem.

Wicemarszałek Anna Naszkiewicz poinformowała, że 1,3 mld zł w nowym RPO będą to pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego. Będą m.in. przeznaczane na zakładanie działalności gospodarczej, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, walkę z bezrobociem, spółdzielnie socjalne, szkoły zawodowe. W przypadku szkolnictwa zawodowego, głównym celem będzie również zbliżanie szkół do przedsiębiorców, edukacja uczniów pod potrzeby rynku pracy, zwłaszcza regionalnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE