PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowie chcą 16 programów dla wsi

  • GK    23 lutego 2013 - 10:18
Marszałkowie chcą 16 programów dla wsi

Wprowadzenie zarządzanych przez samorządy województw 16 programów regionalnych w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Obszarów Wiejskich proponuje Konwent Marszałków RP.
Obradujący w Białowieży Konwent Marszałków RP proponuje wprowadzenie w krajowym systemie programowania w zakresie środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Obszarów Wiejskich 16 programów regionalnych, w których funkcję instytucji zarządzających będą pełnić zarządy województw.

Marszałkowie uznali, że samorządy województw, biorąc pod uwagę ich dotychczasowe doświadczenie w realizowaniu programów współfinansowanych ze środków UE skierowanych na obszary wiejskie, są najbardziej optymalnym adresatem kompetencji dotyczących programowania i zarządzania niektórymi obszarami.

Według nich są to następujące dziedziny:

- wspieranie działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich,
- inwestycje w gospodarstwach rolnych,
- programy rolnośrodowiskowoklimatyczne,
- podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej i odnowa wsi,
- Leader,
- przetwórstwo rolno-spożywcze,
- tworzenie grup producentów.

„Przekazanie kompetencji we wskazanych obszarach pozwoli skuteczniej wykorzystywać dostępne mechanizmy i zapewnić komplementarność działań w celu zapewnienia spójnego rozwoju regionu. Tak prowadzona polityka umożliwia elastyczność we wdrażaniu w celu dostosowania rozwiązań do lokalnych potrzeb" - czytamy w przyjętym stanowisku. Publikujemy je w dziale multimedia.

Jednocześnie marszałkowie podkreślają, że projekty aktów prawnych na poziomie europejskim, dotyczące perspektywy finansowej 2014-2020, nie stoją na przeszkodzie przyjęciu rozwiązań, które pozwolą zaangażować regiony w programowanie i wdrażanie PROW 2014-2020 w sposób przedstawiony w niniejszym stanowisku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.