PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowie na Komitecie Regionów za utrzymaniem polityki spójności

  • MN    8 grudnia 2016 - 14:49
Marszałkowie na Komitecie Regionów za utrzymaniem polityki spójności
Przekazanie stanowiska odbyło się podczas trwającej w Brukseli sesji plenarnej Komitetu Regionów. (fot. Facebook)

• W Brukseli odbyła się prezentacja stanowiska Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP w sprawie Polityki Spójności po roku 2020.
• Marszałkowie uważają, że polityka spójności to ważne narzędzie niwelowania dysproporcji rozwojowych między regionami.
• Jednocześnie postulują za utrzymaniem dotychczasowego budżetu polityki spójności.
Jak powiedział na Komitecie Regionów marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, głos polskich regionów na temat przyszłości polityki spójności jest tym bardziej uzasadniony, że dysponują one znaczącym doświadczeniem oraz sukcesami w zarządzaniu środkami Polityki Spójności o dużej skali, wnosząc niepodważalny i wymierny wkład w realizację celów tej polityki.

Dodał, że od 2007 roku polskie regiony samodzielnie zarządzają środkami w wysokości blisko 50 mld euro w ramach regionalnych programów operacyjnych. Zaznaczył, że w polityce spójności widzą kluczową politykę rozwojową Unii Europejskiej, którą należy utrzymać.

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak dodał, że w polityce spójności należy dopatrywać się także narzędzia utrwalania tożsamości europejskiej.

Stanowisko ZRP na temat polityki spójności po 2020 roku wskazuje na potrzebę jej gotowości na nowe wyzwania, związane choćby z migracjami i trendami demograficznymi. Jednocześnie podkreśla ono konieczność powiązania polityki spójności ze strategicznymi kierunkami rozwoju UE, przy zachowaniu jej ukierunkowania terytorialnego.

Czytaj też: Fundusze europejskie dadzą efekty, ale nie tak szybko

Polskie regiony opowiadają się co najmniej za utrzymaniem dotychczasowego budżetu polityki spójności, a także za zwiększeniem jego elastyczności.

Przedstawiciele regionów przekazali stanowisko Michaelowi Schneiderowi, który odpowiada za przygotowanie projektu opinii Komitetu Regionów w tej sprawie. Oprócz Komitetu Regionów, stanowisko zostało skierowane też Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, a także do stowarzyszeń regionów z innych krajów UE oraz polskiego rządu.

Stanowisko ZWRP w sprawie Polityki Spójności po roku 2020 dostępne jest w załączniku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.