Marszałkowie: polityka spójności powinna być uproszczona

• Marszałowie Marek Woźniak, Olgier Geblewicz, Sławomir Sosnowski i Adam Struzik spotkali się w Brukseli z Coriną Creţu, komisarz UE odpowiedzialną za politykę regionalną.
• Rozmawiano m.in. o konieczności uproszczenia polityki spójności.
Marszałkowie: polityka spójności powinna być uproszczona
Polscy marszałkowie z Coriną Creţu, komisarz UE (fot.www.umww.pl)

W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Marka Woźniaka udział wzięli również marszałkowie województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej, w tym Patrick Amblard odpowiedzialny za fundusze strukturalne w Polsce.

Rozmowa dotyczyła wdrażania funduszy strukturalnych w Polsce w obecnej perspektywie finansowej oraz przyszłości polityki spójności po 2020 r.

Marszałkowie zaakcentowali kwestie, które utrudniają wdrażanie funduszy strukturalnych w Polsce. Mówili m.in. o problemach dwufunduszowości, odmiennym podejściu do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych przez różne dyrekcje Komisji Europejskiej wspólnie odpowiedzialne za ten obszar, a także warunkowości ex-ante w niektórych dziedzinach.

- Plan Junckera stwarza dodatkowe możliwości finansowania projektów, ale istnieje potrzeba większego wsparcia eksperckiego – podkreślali samorządowcy.

Odpowiadając komisarz Creţu zadeklarowała zorganizowanie w Polsce seminarium poświęconego możliwościom korzystania z Planu Junckera i łączenia go z funduszami strukturalnymi.

- Polityka spójności jest jednym z podstawowych spoiw Unii Europejskiej. Jest jednak jasne, że musi zostać ona poddana reformie w zakresie m.in. jej uproszczeń - powiedziała unijna komisarz.

Podkreśliła jednocześnie, że podstawowa rola tej polityki, czyli niwelowanie istniejących różnic rozwojowych pomiędzy krajami członkowskimi oraz w ramach poszczególnych państw musi pozostać niezmienna.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE