PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowiecki: Fundusze unijne pozwolą na powiększenie Muzeum Konstantego Laszczki

  • PAP/JS    5 maja 2017 - 21:43
Mazowiecki: Fundusze unijne pozwolą na powiększenie Muzeum Konstantego Laszczki
Dobre (fot. gminadobre.pl)

Warsztaty, zajęcia dla dzieci, lekcje muzealne, projekcje filmowe będą odbywać się w nowo powstałym obiekcie przy Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem. Umowę ws. dofinansowania obiektu z funduszy UE podpisano w piątek.
• Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 300 tys. zł.

• Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem działa od 1971 r. W jego zasobach znajdują się m.in. prace artysty i pamiątki po nim.

Podczas uroczystości w Dobrem wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc podpisały umowę w tej sprawie z wójtem gminy Dobre Tadeuszem Gałązką. Wydarzenie odbyło się w Urzędzie Gminy Dobre, nieopodal rodzinnej miejscowości Konstantego Laszczki - patrona Muzeum. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 300 tys. zł.

Fundusze unijne pozwolą na powiększenie Muzeum Konstantego Laszczki. W nowo powstałym obiekcie organizowane będą m.in. warsztaty rzeźbiarskie, zajęcia dla dzieci, lekcje muzealne czy projekcje filmu o patronie i jego twórczości. Środki unijne umożliwią również na przeprowadzenie robót budowlanych, m.in. remontów i renowacji. Obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, a także niedowidzących i niedosłyszących, które dzięki audio przewodnikom również będą mogły z niego korzystać.

Konstanty Laszczka zajmował się wieloma dziedzinami sztuki, jednak był głównie rzeźbiarzem, inspirującym się przede wszystkim twórczością Rodina. Jest autorem ponad 100 rzeźb portretowych, m.in. popiersia Chopina w Krakowie.

"Spotykałam się w środowisku artystycznym z wielką estymą, z jaką wspominali go moi profesorowie z Akademii, pamiętający Laszczkę z czasów swoich studiów. Dla nas, wnuków, pozostanie wzorem godnego życia" - wspomina Laszczkę jego wnuczka Teresa Janota, również artystka.

Laszczka urodził się w 3 września 1865 r. w Makowcu Dużym koło Mińska Mazowieckiego, w wielodzietnej rodzinie chłopskiej. Już w szkole podstawowej w Dobrem, do której uczęszczał, wykazywał nieprzeciętne zdolności plastyczne. Pochodzący z ubogiej rodziny Laszczka nie miał możliwości, by kształcić się w szkołach plastycznych. Został jednak zauważony przez miejscowego ziemianina Jana Ostrowskiego. Dzięki jego pomocy 20-letni Laszczka wyjechał do Warszawy i zaczął szkolić się w prywatnej szkole rzeźby Jana Kryńskiego. Kilka lat później, dzięki wygranej w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, wyjechał na stypendium do Paryża.

Podczas pobytu we Francji studiował na renomowanych uczelniach artystycznych, m.in. Academie Julian. By utrzymać się zagranicą, pracował przy budowie paryskich kanałów. Dbał jednak o kontakty z polskim środowiskiem artystycznym - przyjaźnił się m.in. ze Stanisławem Wyspiańskim.

Do Warszawy wrócił w 1896 r. i rozpoczął pracę jako nauczyciel rysunku. Jednak trzy lata później, z inicjatywy Juliana Fałata, który po śmierci Jana Matejki reformował krakowską Szkołę Sztuk Pięknych, zaproszono go do Krakowa. To właśnie wtedy rozpoczął się najbardziej intensywny czas w życiu zawodowym Laszczki. Na kolejne 35 lat związał się z późniejszą ASP, w której pełnił funkcje profesora i rektora (1911-1912 i 1929-1930). W 1936 r. nadano mu tytuł profesora honorowego uczelni. Odznaczono go także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Laszczka ożenił Marią Strońską, z którą doczekał się czwórki dzieci - dwóch synów i dwóch córek. Zmarł w 1956 r. Pochowano go na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W zeszłym roku, 60 lat po śmierci artysty, krakowska ASP zorganizowała obchody Roku Konstantego Laszczki.

Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem działa od 1971 r. W jego zasobach znajdują się m.in. prace artysty i pamiątki po nim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.