PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie: Instytutu Hematologii i gmina Warka otrzymały ponad 7 mln zł dofinansowania

  • PAP/MN    25 października 2016 - 13:10
Mazowieckie: Instytutu Hematologii i gmina Warka otrzymały ponad 7 mln zł dofinansowania
Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. (fot. wikipedia)

• Ponad 6,4 mln zł unijnego dofinansowania na informatyzację i wprowadzenie e-usług otrzyma Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
• Do gminy Warka trafi ponad 700 tys. zł ze środków UE na ochronę przyrody.
• Umowy w tej sprawie podpisano we wtorek w Warszawie.
Dzięki unijnym funduszom w drugiej połowie 2018 r. w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie wdrożone zostaną nowoczesne e-usługi medyczne, które przede wszystkim mają ułatwić kontakt pacjenta z placówką i skrócić czas oczekiwania m.in. na wyniki badań i diagnozę.

W urzędzie marszałkowskim umowy podpisali: beneficjenci oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

"Pacjent z domu będzie mógł się zapisać na wizytę, zasięgnąć konsultacji i uzyskać wyniki badań. Założenia są takie, żeby jak najbardziej ułatwić pacjentowi kontakty z naszymi lekarzami i naszą jednostką oraz ograniczyć konieczność przyjazdu do Instytutu, ponieważ większość naszych pacjentów to schorowane osoby, które mają problem z poruszaniem się" - mówiła dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie Beata Lichocka.

E-usługi mają też usprawnić współpracę instytutu z innymi placówkami medycznymi. Instytut chce, aby poprzez specjalną e-platformę lekarze z całej Polski mogli kontaktować się z ich specjalistami - dodała Lichocka.

Całkowita wartość projektu "Rozwój e-usług w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii" to ponad 8 mln zł; przyznane dofinansowanie to 6 mln 424 tys. zł.

Czytaj też: Mazowsze przyspieszy wydatkowanie środków z UE... przez Brexit

Drugim beneficjentem unijnego dofinansowania, z którym podpisano we wtorek umowę jest gmina Warka. Trafi do niej ponad 700 tys. zł, które zostaną przeznaczone na ochronę siedlisk przyrodniczych i zagrożonych gatunków występujących na terenie gminy oraz na obszarach Natura 2000 i Obszarze Chronionego Krajobrazu "Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki".

Dzięki unijnym funduszom powstaną ścieżki turystyczne, kładka i dwa podesty, z których będzie można obserwować przyrodę. Poza tym teren dziewięciu tysięcy metrów kwadratowych zostanie obsadzony roślinnością, co ma poprawić ochronę cennych siedlisk i blisko 30 gatunków ptaków pod ochroną, m.in. zimorodka i gąsiorka.

"Dzięki temu projektowi, który uda się zrealizować w przyszłym roku, czyli ochronie bioróżnorodności - siedlisk ptaków i roślin w obszarze Natury 2000 nad brzegiem Pilicy - ochronimy swoje najcenniejsze przyrodniczo tereny" - powiedział burmistrz Warki Dariusz Gizka.

W ramach projektu planowana jest również kampania edukacyjna oraz wybudowanie specjalnych tablic i wiaty informacyjnej. Całkowita wartość projektu to 957 tys. zł; dofinansowanie ze środków UE wyniesie 701 tys. zł.

Czytaj też: Opolskie szpitale dostaną miliony za nadwykonania

 

Wsparcie zarówno dla Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, jak i dla gminy Warka pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Mazowsze w tej perspektywie ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia. Maksymalne dofinansowanie projektu to 80 proc. jego wartości. Na 2016 r. zaplanowano ponad 50 konkursów na przeszło 2,5 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.