PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie: Prawie 60 konkursów ogłoszono w tym roku w ramach RPO

  • PAP/JS    8 grudnia 2016 - 19:29
Mazowieckie: Prawie 60 konkursów ogłoszono w tym roku w ramach RPO
Mazowsze ma zagwarantowane w ramach RPO ponad 8 mld zł unijnego wsparcia. (Fot. PTWP)

• Blisko 60 konkursów na prawie 3 mld zł ogłoszono w tym roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Mazowieckiego 2014-2020.
• W planach na rok 2017 jest ponad 40 naborów.
Mazowsze ma zagwarantowane w ramach RPO ponad 8 mld zł unijnego wsparcia. "W bieżącym roku ogłosiliśmy prawie 60 konkursów. Poprzedni Program Regionalny zamknęliśmy w 57 naborach. Oznacza to, że już w tym roku wykonaliśmy więcej pracy niż w latach ubiegłych" - poinformował w czwartek w Radomiu wicedyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Grzegorz Świętorecki.

Projekty skierowane są głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego, a także dla samorządów i organizacji pozarządowych. "W przypadku ogłoszonych konkursów mamy już zaangażowaną jedną trzecią programu. Jeżeli chodzi o podpisane umowy, to na dzisiaj jest to ok. 10 proc. Do końca roku chcemy dojść do 20 proc. - zapowiedział Świętorecki na konferencji w Radomiu poświęconej wdrażaniu RPO w regionie w 2016 r.

Podkreślił, że w obecnej perspektywie promowane są projekty związane m.in. z innowacyjnymi rozwiązaniami i ekologią. Samorządy szczególnie zainteresowane są funduszami związanymi z rewitalizacją, termomodernizacją budynków, odnawialnymi źródłami energii. Do przedsiębiorców skierowane są konkursy dotyczące prac badawczo-rozwojowych, z możliwością wdrożenia ich wyników w biznesie.

Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Harmonogram naborów, które odbędą się w 2017 r. jest dostępny na stronie internetowej www.funduszedlamazowsza.pl

W obecnej perspektywie unijnej 2014-20 w ramach RPO Województwa Mazowieckiego do rozdysponowania jest 2 mld 84 mln euro, czyli ponad 8 mld zł. Jest to mniej o ok. 700 mln zł od poprzedniej perspektywy 2007-13. Z uwagi na nowy status Mazowsza, klasyfikowanego jako region lepiej rozwinięty, wielkość unijnego dofinansowania będzie wynosiła tam do 80 proc., a nie do 85 proc., jak w latach 2007-13. To efekt przekroczenia przez Mazowsze poziomu 75 proc. PKB średniej unijnej na jednego mieszkańca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.