PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie, RPO 2014-2020: Nabór wniosków na systemy alarmowe

  • MN    24 marca 2017 - 15:23
Mazowieckie, RPO 2014-2020: Nabór wniosków na systemy alarmowe
Zapewnienie bezpieczeństwa wymaga kompleksowego podejścia, a więc nie tylko systemów, ale też działań edukacyjnych. (fot. pexels)

Wkrótce ruszy nabór wniosków na systemy alarmowania i ostrzegania przed zagrożeniami w woj. mazowieckim.
• Od 31 marca do 5 czerwca samorządy w woj. mazowieckim mogą ubiegać się o dofinansowanie na systemy alarmowania i ostrzegania przed zagrożeniami. 

• Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. W puli jest 7,3 mln zł.

• Pieniądze mogą być przeznaczone na syreny alarmowe, urządzenia do sterowania i kontroli w ramach centrali alarmowych, a także rozwiązania do monitorowania zagrożeń.

Dużo mówi się, że miasta, a nawet całe regiony, powinny być smart. Co to właściwie znaczy? Na Mazowszu mówią: innowacyjne, przyjazne dla mieszkańców i środowiska, czyli takie, w których dobrze się mieszka, pracuje, rozwija biznes i spędza wolny czas. Ale tamtejszy urząd marszałkowski nadmienia, że będąc smart, nie można zapomnieć o zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców. W tym mają pomóc fundusze z programu regionalnego na lata 2014-2020.

Dla kogo pieniądze, na co i ile?

Już od 31 marca do 5 czerwca mazowieckie samorządy będą po raz kolejny ubiegać się o dofinansowanie systemów alarmowania i ostrzegania o zagrożeniach. Mogą to być syreny alarmowe, urządzenia do sterowania i kontroli w ramach centrali alarmowych, a także rozwiązania do monitorowania zagrożeń. Wspomoże to pracę powiatowych centrów zarządzania kryzysowego oraz innych podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Co istotne, projekty muszą być zgodne z rekomendacjami wojewody mazowieckiego dla budowy zintegrowanego systemu ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach. Wszystko po to, aby zapewnić przepływ informacji na poziomie całego regionu.

Ważna jest tez edukacja

Zapewnienie bezpieczeństwa wymaga kompleksowego podejścia, a więc nie tylko systemów, ale też działań edukacyjnych. Wśród nich są na przykład spotkania z mieszkańcami oraz działania informacyjne w lokalnych mediach. Chodzi o to, aby każdy wiedział, jak zachować się w przypadku zagrożenia powodziowego, chemicznego czy np. terrorystycznego. Unijne dofinansowanie projektów wyniesie do 80 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Na realizację działań samorządy mają czas do 30 września 2019 r. Nabór wniosków prowadzi Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Dodajmy, że to kolejny nabór dla mazowieckich samorządów w zakresie systemów bezpieczeństwa. W ramach pierwszego konkursu rozdysponowano 11,6 mln zł unijnego dofinansowania na realizację 19 projektów w zakresie systemów alarmowania w Płocku, Warszawie, Radomiu, Ostrołęce, a także wielu powiatach, m.in. piaseczyńskim, wołomińskim, płońskim, szydłowieckim czy grójeckim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.