PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie: Unijne wsparcie na projekt energetyczny w obiektach diecezji płockiej

  • PAP/JS    2 października 2017 - 18:26
Mazowieckie: Unijne wsparcie na projekt energetyczny w obiektach diecezji płockiej
Przedsięwzięcie o łącznej wartości ponad 7,8 mln zł obejmuje m.in. termomodernizację Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego oraz dwa budynki Domu Księży Emerytów w Płocku, a także siedziby Centrum Rozwoju Rodziny w Ciechanowie i Ratowie (fot. pixabay.com)

Ponad 6,1 mln zł unijnego wsparcia otrzymał projekt pozwalający na oszczędności kosztów energii, w tym poprzez wykorzystanie odnawialnych jej źródeł, który do połowy 2018 r. zostanie zrealizowany w 6 obiektach diecezji płockiej, m.in. w dawnym opactwie w Ratowie.
• Jak przypomina mazowiecki urząd marszałkowski, województwo to w perspektywie lat 2014-20 ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia na projekty realizowane w sferze biznesu, administracji, a także w ramach inicjatyw sektora naukowego i organizacji pozarządowych.

• W ramach inwestycji związanych z termomodernizacją na terenie zespołu dawnego opactwa w Ratowie zużyta kotłownia olejowa wymieniona zostanie na gruntowe pompy ciepła.

Przedsięwzięcie o łącznej wartości ponad 7,8 mln zł obejmuje m.in. termomodernizację Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego oraz dwa budynki Domu Księży Emerytów w Płocku, a także siedziby Centrum Rozwoju Rodziny w Ciechanowie i Ratowie.

Koordynatorem projektu jest ratowskie sanktuarium św. Antoniego z Padwy, gdzie znajduje się pochodzący z XVIII wieku zespół zabudowań dawnego klasztoru benedyktyńskiego, którego rewitalizacja, prowadzona etapami, trwa od pięciu lat. Oprócz unijnego wsparcia, środki na inwestycje pochodziły będą z funduszy diecezjalnych i ciechanowskiej parafii św. Józefa.

"Dzięki realizacji projektu termomodernizacją zostaną objęte ważne obiekty sakralne oraz wykorzystywane do działalności społecznej na rzecz mieszkańców Mazowsza" - podkreślił podczas  konferencji prasowej biskup płocki Piotr Libera.

"Korzyści z projektu to z jednej strony ograniczenie zużycia energii i kosztów z tym związanych, a z drugiej strony ratowanie obiektów ważnych dla naszej kultury" - zwrócił uwagę Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Przypomniał, że w ramach unijnych wymogów Polska złożyła deklaracje, iż do 2020 r. 15 proc. energii zużywanej w naszym kraju pochodziło będzie z odnawialnych źródeł - obecnie jest to ok. 9 proc. "W tej kwestii jeszcze wiele zostało więc do zrobienia w ciągu najbliższych lat" - zaznaczył Struzik.

W ramach inwestycji związanych z termomodernizacją na terenie zespołu dawnego opactwa w Ratowie zużyta kotłownia olejowa wymieniona zostanie na gruntowe pompy ciepła. W części zabudowań klasztornych zostaną wymienione okna i drzwi zewnętrzne. W ratowskim Centrum Rozwoju Rodziny przestarzały piec węglowy zastąpi powietrzna pompa ciepła. Zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne.

W Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, gdzie przechowywane są najstarsze w Polsce, pochodzące z XII wieku rękopisy liturgiczne, jak np. "Biblia Płocka" i "Pontyfikał Płocki", zostaną ocieplone ściany zewnętrzne gmachu oraz poddasze. Nowym rozwiązaniem będzie wentylacja mechaniczna, która zapewni odpowiednią dla zabytkowego księgozbioru temperaturę i wilgotność powietrza. Także tam pojawi się instalacja paneli fotowoltaicznych.

Jak przypomina mazowiecki urząd marszałkowski, województwo to w perspektywie lat 2014-20 ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia na projekty realizowane w sferze biznesu, administracji, a także w ramach inicjatyw sektora naukowego i organizacji pozarządowych. Na 2017 r. zaplanowano w sumie ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł dofinansowania.

Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy. Maksymalne dofinansowanie unijne dla projektów wynosi 80 proc. wartości projektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.