PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze: Blisko 10 mln zł na e-usługi i bezpieczeństwo mieszkańców

  • PAP/JS    20 września 2016 - 12:50
Mazowsze: Blisko 10 mln zł na e-usługi i bezpieczeństwo mieszkańców
Mazowsze dostanie prawie 10 mln zł na e-usługi w ochornie zdrowia (Fot. Fotolia)

Będzie prawie 10 mln zł na e-usługi w ochronie zdrowia, administracji oraz na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Warszawy i okolic - przedstawiciele zarządu woj. mazowieckiego oraz beneficjenci podpisali umowy na unijne dofinansowanie pięciu projektów.
Umowy podpisali wicemarszałek woj. mazowieckiego Wiesław Raboszuk oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Dzięki unijnej dotacji w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie i w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornie zostaną wprowadzone e-usługi, które mają być udogodnieniem dla pacjentów. Powiat pruszkowski wprowadzi natomiast dla swoich mieszkańców e-usługi administracyjne. Z kolei powiaty wołomiński i warszawski zachodni zainwestują unijne środki we wdrożenie systemu wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekty te otrzymają łącznie ponad 9,9 mln zł wsparcia w ramach RPO WM 2014-2020.

- Cieszymy się, że szpitale uzyskały bardzo znaczące wsparcie. To jest ważne, bo to ułatwia pacjentom, ale nie tylko pacjentom, również lekarzom pracę - podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami Lanc. - Cieszę się również, że to dofinansowanie otrzymują powiaty, bo to też jest ważne, żeby e-administracja była również przyjazna obywatelom, mieszkańcom - dodała.

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Warszawie przejdzie kompleksową informatyzację. Pozyskane środki - jak mówiła dyrektor szpitala Maria Dziura - zostaną zainwestowane m.in. w zakup sprzętu informatycznego oraz specjalistycznego oprogramowania, które umożliwi wdrożenie różnego rodzaju e-usług. Dzięki wprowadzonym zmianom pacjenci będą mogli np. on-line sprawdzić grafik przyjęć lekarzy i umówić się na wizytę w dogodnym dla siebie terminie. Poza tym pacjenci bez wychodzenia z domu będą mieli dostęp do swoich wyników badań.

Z kolei w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornie zostanie przeprowadzana modernizacja infrastruktury teleinformatycznej. Prezes zarządu Centrum Jerzy Karwowski powiedział dziennikarzom, że ta informatyzacja jest "bardzo potrzebna". - Nie wyobrażam sobie teraz szpitala, w ogóle placówki służby zdrowia, która nie byłaby zinformatyzowana. Jest ogromna liczba pacjentów. My mamy ponad trzy tys. pacjentów dziennie, jak można to ogarnąć bez informatyki? - mówił. Poza tym, jego zdaniem, modernizacja wpłynie na "sprawniejszą i szybszą obsługę pacjentów oraz lepsze zarządzanie".

W Starostwie w Pruszkowie w drugiej połowie 2017 r. zostanie uruchomiony Zintegrowany System Informatyczny. W ramach projektu zaplanowano zakup sprzętu z oprogramowaniem, a także wdrożenie 32 e-usług administracyjnych.- Dzięki tym środkom będziemy mogli nadal rozbudowywać, informatyzować urząd, przez co usługi, które świadczymy dla mieszkańców będą na wyższym poziomie - będą szybsze i bardziej dostępne - przekonywał starosta powiatu pruszkowskiego Maksym Gołoś. Poza tym - jak ocenił - będzie to także podnosiło jakość pracy urzędników.

Z kolei w powiecie wołomińskim i w warszawsko zachodnim uruchomione zostaną nowoczesne systemy wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi. Mają one alarmować o m.in. powodziach, pożarach, klęskach żywiołowych, skażeniach chemicznych czy biologicznych.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowane środki odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 proc. wartości projektu. Na 2016 r. zaplanowano ponad 50 konkursów na przeszło 2,5 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-10-20 21:09:36

    Dotacje dla firm RPO Mazowieckie: zajrzyj na stronę Artmetic!