Mazowsze: Ponad 950 mln zł na Regionalne Inwestycje Terytorialne

Ponad 950 mln zł trafi na projekty realizowane w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT), czyli instrumentu wsparcia finansowego, który został stworzony przez samorząd Mazowsza dla pięciu tamtejszych subregionów w ramach unijnej perspektywy 2014-20.
Mazowsze: Ponad 950 mln zł na Regionalne Inwestycje Terytorialne
Projekty subregionalne by uzyskać dofinansowanie będą musiały przejść procedurę konkursową przygotowaną specjalnie dla RIT. (Fot. Fotolia)

Zarząd województwa mazowieckiego przyjął plan inwestycji dla RIT obejmującego obszary, których głównymi ośrodkami koordynującymi strategiczne zadania w subregionie, są Płock, Ciechanów, Ostrołęka, Radom i Siedlce.

Projekt jest częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (RPO WM) 2014-20, poinformował w piątek (22 lipca) marszałek Adam Struzik, który w Płocku przedstawił założenia projektu i planowane przedsięwzięcia.

Głównym celem RIT, które są autorskim projektem samorządu Mazowsza, zaakceptowanym przez Komisję Europejską, jest równomierny rozwój całego województwa poprzez zintegrowane inwestycje o znaczeniu subregionalnym, czyli ponadlokalnym.

W ramach RIT planowanych jest kilkanaście inwestycji, jak np. dokończenie budowy obwodnicy Płocka, rewitalizacja tamtejszego nabrzeża wiślanego czy rewitalizacja najstarszej części Gąbina. Plan zakłada także rozwój systemu zrównoważonej mobilności miejskiej, w tym budowę ścieżek rowerowych oraz modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej.

- RIT to możliwość realizowania inwestycji w taki zintegrowany sposób, by ich pozytywne efekty oddziaływały na cały subregion. Partnerami w tych projektach mogą być samorządy lokalne, gminy i powiaty, ale nie tylko. To nowe, innowacyjne podejście jest wypełnieniem oczekiwania Komisji Europejskiej, która mówi o terytorialnym odniesieniu w ramach kreowania rozwoju - podkreślił Struzik.

Dodał, że subregiony objęte RIT to Obszary Strategicznej Interwencji, które charakteryzują się m.in. wyższym bezrobociem niż średni poziom dla Mazowsza, trudniejszym dostępem do usług społecznych, a także problemami transportowymi i komunikacyjnymi oraz mniejszą koncentracją przedsiębiorstw.

Wyjaśnił przy tym, że RIT to analogiczny instrument wsparcia do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), które w ramach obecnego RPO WM 2014-20, wprowadzono dla Warszawy i 39 okolicznych gmin - ZIT realizowane są w całej Europie i dotyczą przede wszystkim stolic poszczególnych regionów i obszarów metropolitalnych.

Projekty subregionalne by uzyskać dofinansowanie będą musiały przejść procedurę konkursową przygotowaną specjalnie dla RIT. Nie wszystkie inwestycje będą musiały być realizowane z wykorzystaniem środków unijnych obecnej perspektywy 2014-20. Udział w konkursach nie będzie zamykał możliwości do ubiegania się o wsparcie unijne w ramach innych naborów, otwartych dla wszystkich potencjalnych beneficjentów.

Projekty wybierane w konkursach dla RIT, jak przy innych naborach, będą musiały otrzymać pozytywną ocenę pod względem formalnym i merytorycznym, zgodnie z kryteriami przyjętymi przez Komitet Monitorujący. Pierwsze konkursy wraz podpisaniem umów mają być rozstrzygnięte jeszcze w tym roku.

Pod koniec 2014 r. porozumienie w sprawie RIT (wtedy projekt określany był jako Regionalny Instrument Terytorialny) podpisały władze Płocka oraz 11 okolicznych samorządów, w tym powiatów: płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego, a także gmin: Słupno, Radzanowo, Stara Biała, Nowy Duninów i Łąck oraz miasta: Gąbina, Sierpc i Wyszogród.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dotacje unijne z RPO dla firm. Zajrzyj na stronę Artmetic!

artmetic ekonsulting, 2016-08-08 02:05:17 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE