PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze: Prawie 8 mln zł na programy rewitalizacyjne gmin

  • AW    8 grudnia 2015 - 19:22
Mazowsze: Prawie 8 mln zł na programy rewitalizacyjne gmin

– W nowej perspektywie finansowej UE część środków wsparcia jest skierowana na tzw. procesy rewitalizacji - mówi Adam Struzik, marszałek mazowiecki (fot.mazovia.pl)

Gminy z Mazowsza mogą liczyć na finansowe wsparcie przy przygotowywaniu programów rewitalizacji. Do podziału na ten cel w regionie jest 7,7 mln zł. Na podobne pieniądze mogą liczyć też pozostałe województwa.
8 grudnia została podpisana umowa między Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju a samorządem województwa mazowieckiego.

– W nowej perspektywie finansowej UE część środków wsparcia jest skierowana na tzw. procesy rewitalizacji. Mówimy tutaj o różnych przestrzeniach zdegradowanych, np. przestrzeniach wojskowych, terenach poprzemysłowych czy terenach, które były w jakiś sposób gospodarczo wykorzystane, ale na skutek przemian gospodarczych zostały niestety zdegradowane. Rewitalizacja ma nie tylko przywrócić funkcję budynkom, ale też doprowadzić do tego, żeby były w tych obiektach nowe rodzaje działalności czy to społecznej, czy gospodarczej – wyjaśnia marszałek Adam Struzik.

Jak dodaje, aby skorzystać z unijnych dotacji na takie działania, potrzebne są lokalne programy rewitalizacji.

- W związku z tym ministerstwo przekazało samorządowi województwa mazowieckiego prawie 8 mln zł na przeprowadzenie konkursu, który będzie wspierał tworzenie programów rewitalizacji w gminach – kontynuuje Struzik.

Pieniądze na programy rewitalizacyjne

Pieniądze te to środki unijne z tzw. pomocy technicznej. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs, w którym mazowieckie gminy będą mogły ubiegać się o dotację na swoją pracę nad programem rewitalizacji.

Jak informuje urząd marszałkowski, gminy będą mogły w konkursie ubiegać się o wsparcie (maksymalnie 200 tys. zł), by móc później profesjonalnie opracowywać programy dla obszarów zdegradowanych na swoim terenie.

We wtorek (8 grudnia) zarząd województwa mazowieckiego przyjął też zasady przygotowywania rewitalizacji.

Z kolei 13 i 20 stycznia 2016 r. w urzędzie marszałkowskim odbędą się spotkania z przedstawicielami gmin. Będzie to okazja dla samorządów, by szczegółowo zapoznać się z warunkami naboru.

Budżet na realizację konkursu we wszystkich regionach w kraju wynosi 90 mln zł. Każde z województw otrzyma, w ramach dotacji celowej, pulę środków wyliczoną w oparciu o algorytm uwzględniający kwotę środków planowanych dla każdego z województw z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz liczbę miast i wsi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.