PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze szybciej wydaje unijne pieniądze

  • PAP    2 listopada 2010 - 20:50
Mazowsze szybciej wydaje unijne pieniądze

Wydawanie pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego wyraźnie przyspieszyło - powiedział 02 listopada wicemarszałek Mazowsza Marcin Kierwiński.
Przedstawiciele mazowieckiego urzędu marszałkowskiego podsumowali we wtorek na konferencji prasowej dotychczasową realizację Regionalnego Programu Operacyjnego dla Mazowsza. RPO Województwa Mazowieckiego to jeden z 16 programów regionalnych na lata 2007 - 2013. Do rozdysponowania jest z niego ok. 1,8 mld euro, czyli ponad 7 mld zł. 

Do tej pory w ramach programu złożono 4445 wniosków na dofinansowanie inwestycji, na łączną sumę 16,6 mld zł. "To suma dwukrotnie przekraczająca wartość całego programu" - powiedział Kierwiński. 1056 wniosków na łączną sumę ok. 4,8 mld zł zostało wybranych do dofinansowania. Podpisano 809 umów o łącznej wartości 3,3 mld zł. Od początku programu, czyli od 2007 r. beneficjentom wypłacono ponad 1,4 mld zł.

Wicemarszałek przyznał, że początki realizowania programu były dla Mazowsza "trudne". Według danych resortu rozwoju regionalnego, Mazowsze wypełniło cel na pierwsze półrocze br. zaledwie w połowie, co było najgorszym wynikiem ze wszystkich województw. Kierwiński zapewnił jednak, że impas został przełamany. "Jestem pewien, że 2010 r. był rokiem przełomowym, a następne lata będą nieprzerwanym pasmem wydawania tych pieniędzy" - powiedział wicemarszałek.

Mazowsze chce uczestniczyć w podziale pieniędzy z Krajowej Rezerwy Wykonania. Chodzi o ok. 500 mln euro, które Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozdzieli między województwa, najlepiej radzące sobie z wydawaniem unijnych środków.

Jak wyjaśnili we wtorek przedstawiciele władz Mazowsza, do spełnienia kryteriów dopuszczających do podziału tych dodatkowych pieniędzy, województwo powinno wydać jeszcze ok. 400 mln zł. Kierwiński powiedział, że mimo to jest optymistą i jego zdaniem do końca roku uda się te pieniądze wydać. "Na razie nie zakładam możliwości, by Mazowsze nie zakwalifikowało się do Krajowej Rezerwy Wykonania" - zaznaczył. Dodał, że jeżeli województwo będzie dopuszczone do podziału pieniędzy to może otrzymać ok. 8 mln euro. Zarząd nie podjął jeszcze decyzji, w jaki sposób spożytkuje te środki.

Czytaj też:

Ponad 830 mln płynie z Unii do Płocka 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.