PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze walczy o wsparcie

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    14 czerwca 2011 - 06:44
Mazowsze walczy o wsparcie

Region jest bliżej zachowania podobnej jak teraz skali pomocy z Brukseli w latach 2014-2020. A mógł ją stracić.
Od kilku miesięcy region broni się przed możliwą utratą środków z Brukseli po 2013 roku. Na lata 2007-2013 Mazowsze z unijnej polityki spójności na regionalny program operacyjny otrzymało 1,8 mld euro, najwięcej z polskich województw – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Mazowsze: szanse na wsparcie UE po 2013 r.

Wielkość wsparcia dla Mazowsza po 2013 r. może jednak drastycznie spaść. Z szacunków urzędu marszałkowskiego wynika, że region może stracić nawet do 85 proc. pieniędzy. To rezultat przekroczenia 75 proc. średniego unijnego PKB. Obecnie ponad 80 proc. pieniędzy z polityki spójności trafia do regionów z PKB niższym niż 75 proc.

Czytaj też: Region przejściowy szansą dla Mazowsza?

Dlatego władze regionu, ale też resort rozwoju regionalnego popierają rozważany w Brukseli pomysł powstania kategorii tzw. regionów przejściowych, w których PKB wynosi 75-90 proc. średniej unijnej.

Poziom pomocy dla nich miałby być zbliżony do tego, którym dysponują obecnie. Szanse na utworzenie kategorii regionów przejściowych rosną za sprawą Parlamentu Europejskiego. W stanowisku dotyczącym budżetu UE na lata 2014– 2020 poparł on ideę utworzenia takiej kategorii.


Zdaniem ekspertów po poparciu Parlamentu Europejskiego utworzenie kategorii regionów przejściowych jest w zasadzie przesądzone, choć postulat muszą zaakceptować jeszcze Komisja Europejska i rządy państw UE. To one będą decydować o nowym wieloletnim budżecie Unii na lata 2007-2013.

W sytuacji podobnej do Mazowsza są landy niemieckie oraz regiony we Francji, Grecji czy Hiszpanii – informuje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.