PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN źle wydaje pieniądze z UE

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    6 lipca 2010 - 08:40

Ministerstwo Edukacji Narodowej ma do dyspozycji do 2013 r. gigantyczną dla polskiej oświaty kwotę ponad 1 mld euro, ale słabo radzi sobie z jej wydawaniem.
Na półmetku okresu przewidzianego na wdrożenie programu MEN zakontraktowało niecałe 40 proc. tej kwoty. Inne resorty wydały już ponad połowę dostępnych pieniędzy. Najwolniej są realizowane tzw. projekty systemowe, na które MEN otrzymało ponad 0,5 mld euro – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Co gorsza, spora część pieniędzy zostanie wydana głównie na raporty z badań diagnozujących obecny stan szkolnictwa. Za raportami nie idą nawet propozycje nowych rozwiązań systemowych.

Dopiero teraz rusza projekt zarządzany przez urzędników MEN, w ramach którego ma powstać strategia zarządzania oświatą w regionach. Za 6 mln zł zostaną opracowane m. in. cztery raporty (jeden z nich ma np. dotyczyć rozszerzania opieki przedszkolnej) oraz założenia zmian w prawie. Projekt realizowany jest od lutego, ale dopiero w maju minister edukacji podpisał umowę z departamentem, który będzie go realizował.

Problemem są prace koncepcyjne. Na przykład projekt dotyczący nadzoru pedagogicznego jest realizowany od 2008 roku, obecnie trwa jego drugi etap i już wiadomo, że będzie musiał być przedłużony do końca obecnej perspektywy finansowej 2007-2013.

Zdaniem ekspertów problemem projektów MEN jest słabe zarządzanie. Dlatego resort, przekazał urzędom marszałkowskim duży projekt systemowy, dotyczący tzw. indywidualizacji nauczania w klasach I-III. 600 mln zł, które oddał regionom, miało wesprzeć szkoły w przyjmowaniu sześciolatków. Ponieważ założenia programu nie zostały dobrze przygotowane, pieniądze są na razie niewykorzystywane. Projekty ruszą najwcześniej w przyszłym roku – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Mark, 2010-07-06 16:52:16

    Kłaniam się nisko MEN i przypominam ,że problematyka Wad Postawy w Szkolnictwie Polskim jest katastrofalna. Czy stać nas na takie dyletanctwo ? Ktoś zapewne dopatrzy sie mądrości tego resortu. Pytanie czy ktoś za to zostanie rozliczony.
  • były S, 2010-07-06 13:31:27

    Powtórka z lat 90 dawali a potem sami zabierali , ale mamy cuda dojna krowa nigdy nie mruczy .