PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolie chcą odrębnego finansowania

  • AW    22 maja 2012 - 18:00
Metropolie chcą odrębnego finansowania

W Polsce powinien powstać program operacyjny na lata 2014-2020, ukierunkowany na rozwój sieci polskich regionów metropolitalnych i miejskich - twierdzą przedstawiciele miast skupionych w Unii Metropolii Polskich.
Z zadowoleniem odnotowaliśmy fakt uwzględnienia wymiaru miejskiego w regulacjach unijnych dotyczących Polityki Spójności, a na gruncie krajowym podjętą inicjatywę tworzenia Krajowej Polityki Miejskiej. Naszym zdaniem daje to dobry fundament do budowy instrumentów programowo-finansowych skierowanych bezpośrednio do wielkich miast -czytamy w przyjętym w poniedziałek stanowisku UMP (publikujemy je poniżej w dziale Multimedia).

Przedstawiciele metropolii odpowiedzieli w ten sposób na przedstawione przez ministerstwo rozwoju regionalnego założenia do polityki miejskiej.

Czytaj też: Są gotowe założenia polityki miejskiej

UMP zwraca uwagę, że w miastach proces aplikowania o środki unijne nie był do tej pory powiązany z programowaniem strategicznym w wymiarze regionu funkcjonalnego. - Realizowane projekty dużo bardziej wpisywały się w strategie wojewódzkie i krajowe nie uwzględniając potencjału i roli regionów metropolitalnych - czytamy dalej w stanowisku.

Dlatego też prezydenci metropolii opowiadają się za wprowadzeniem dla największych polskich miast odrębnej linii finansowania rozwoju od 2014 r.  w formie dedykowanego Metropolitalno-Miejskiego Programu Operacyjnego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.