PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolie zgarniają dotacje

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    4 października 2011 - 07:15
Metropolie zgarniają dotacje

Wielkie miasta wygrywają z mniejszymi miejscowościami i wsiami walkę o granty unijne. Trafia do nich aż co trzecie euro z funduszy.
W przeliczeniu na mieszkańca najlepsze w wykorzystaniu pomocy są stolice województw Polski wschodniej – pisze „Rzeczpospolita”.

W Lublinie ogółem dotacje na głowę mieszkańca wynoszą 5,5 tys. zł, podczas gdy w całym woj. lubelskim – 2,4 tys. zł. W Katowicach wielkości te wynoszą odpowiednio 7 tys. zł i 3,1 tys. zł. Zarówno do lubelskiej, jak i świętokrzyskiej metropolii trafiło po ok. 36 proc. grantów przypadających na region, choć mieszka tam po 16 proc. ludności.

Wśród miast, które zebrały zdecydowanie więcej pieniędzy, niż wynikałoby to z proporcjonalnego podziału na mieszkańca, są też Wrocław czy Poznań.

Są też miasta, które nie wykorzystują swojego potencjału. Przykładowo do Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego trafiło 20 proc. dotacji przypadających na region, choć mieszka tam w sumie 24 proc. ludności województwa – podaje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.