Miasta błyszczą dzięki kasie z UE

  • Przegląd prasy/Puls Biznesu
  • 15-10-2013
  • drukuj
Unijny strumień zaczyna powoli wysychać. Samorządy zbierają siły do nowej perspektywy finansowej.
Miasta błyszczą dzięki kasie z UE

W rankingu pisma samorządu terytorialnego „Wspólnoty", wśród miast wojewódzkich, które najlepiej zdobywały unijne pieniądze, stolica przesunęła się z trzynastego na trzecie miejsce - informuje „Puls Biznesu".

Lepiej od niej w tej kategorii wypadły tylko Gdańsk i Białystok.

Stolica Pomorza, która rok wcześniej zajęła czwarte miejsce, tym razem awansowała na najwyższy stopień podium (ponad 3,6 tys. zł w przeliczeniu na mieszkańca). Drugi na liście Białystok zainwestował z unijnej kasy na jednego mieszkańca ponad 2,5 tys. zł.

W rankingu pozostałych miast brawa należą się władzom Krynicy Morskiej, gdzie dzięki unijnej kasie wydatkowano ponad 16,4 tys. zł per capita. Niewiele gorszy był Uniejów z wynikiem przekraczającym 15,4 tys. zł na głowę mieszkańca.

Część samorządowców obawia się, że wydatkowanie pieniędzy z nowej unijnej perspektywy 2014-20 może się opóźnić. „Wtedy nawet przygotowani beneficjenci będą czekać na wsparcie.

Trzeba być przygotowanym i już dziś programować" - mówi Marcin Dawidowski, dyrektor wydziału programów rozwojowych urzędu miejskiego w Gdańsku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

I czym się te miasta chwalą? Że tak dobrze przejadały fundusze unijne? Sposób wydatkowania środków z UE w Polsce nie różni się zasadniczo od tego, jaki był np. w Grecji - jakie tego były skutki, wszyscy doskonale wiemy. Lada moment rusza kolejny okres programowania - i nie zanosi się, by sposób wyko...rzystania funduszy unijnych miał się jakoś szczególnie różnić. Owszem, dzięki środkom unijnym nasze miasta na chwilę zalśnią, ale po wyschnięciu strumyka z Brukseli szybko zszarzeją i zaczną straszyć pustymi aquaparkami, zaniedbanymi parkami czy muzeami, które poza szkolnymi wycieczkami nie goszczą nikogo... rozwiń

krzyciel, 2013-10-15 16:10:16 odpowiedz

Fundusze unijne od kuchni - praktycznie o zasadach realizacji projektów unijnych

funduszeunijneodkuchni, 2013-10-15 09:58:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE