PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta mogą się zgłaszać do testowania

  • JL    6 września 2010 - 08:40
Miasta mogą się zgłaszać do testowania

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaprasza miasta do testowania europejskiego instrumentu: Ramy referencyjne miasta zrównoważonego.
Referance Framework for Sustainable Cities (RFSC) będzie bezpłatnym, dobrowolnym narzędziem internetowym – swojego rodzaju kwestionariuszem, na który będzie się odpowiadać i sprawdzać zrównoważony rozwój miasta. Ma służyć rozwojowi zintegrowanych zrównoważonych strategii rozwoju miast i projektów w europejskich miastach. W szczególności ma pomóc miastom średnim i małym w sprawdzeniu, na ile ich rozwój a także dokumenty strategiczne są zrównoważone.

W celu rozpoczęcia fazy testowania, zespół zarządzający projektem, prowadzony przez Francję i Komisję Europejską poszukuje 50 do 70 europejskich miast, które sprawdzą narzędzie w okresie sześciu miesięcy w pierwszej połowie 2011 r. Każde państwo członkowskie może zgłosić wynikającą z liczby ludności danego kraju określoną liczbę miast (od 1 do 5).

Resort rozwoju wybierze wstępnie z nadesłanych propozycji maksymalnie 8 miast i przekaże je zespołowi zarządzającemu projektem. Przy wyborze resort będzie się kierować zasadami określonymi przez ten zespół oraz wymogiem, aby grupa wybranych miast reprezentowała ich różnorodność pod względem wielkości, położenia, doświadczeń w zrównoważonym rozwoju itd.

Ostateczny wybór miast nastąpi podczas spotkania Urban Development Group 10 października 2010 r. Z ośmiu zaproponowanych przez resort infrastruktury miast wybrane zostaną maksymalnie cztery.

Prototyp narzędzia (wersja 0 – w języku angielskim) jest dostępny do wglądu na stronie internetowej: www.rfsustainablecities.eu.

Podczas prezydencji polskiej zakończona zostanie faza testowa, a samo narzędzie zostanie zaprezentowane i zaakceptowane przez państwa członkowskie.

Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń upływa 4 października 2010 r.

Więcej na http://www.mrr.gov.pl/.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.