PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta wyliczają, co zbudują za unijną kasę

  • PAP/AT    24 lutego 2013 - 11:04
Miasta wyliczają, co zbudują za unijną kasę

Pieniądze z Unii Europejskiej w latach 2014-2020 będą wydawane w inny sposób niż dotychczas. Podziałem większości środków mają się zająć samorządy. A na co chciałyby przeznaczyć unijne środki?
ZAKTUALIZOWANE. Kolejne miasta wyliczają, na co chciałyby przeznaczyć pieniądze z przyszłego unijnego budżetu

Czytaj też: Premier skonsultuje wydawanie środków UE osobiście z każdym województwem

Kraków

Władze miasta chcą uzyskać dofinansowanie w ramach programów strategicznych na lata 2014 – 2020 na projekty warte łącznie 11 mld 310 mln złotych.

„W ramach naboru organizowanego przez Urząd Marszałkowski do Programów Strategicznych na lata 2014 – 2020 zgłosiliśmy inwestycje warte łącznie 11 mld 310 mln zł. Są to zarówno projekty samej gminy, jak i miejskich spółek i instytucji kultury” – mówi Janusz Moskwa, dyrektor biura funduszy europejskich UMK.

Za pieniądze unijne Kraków chciałby między innymi rozbudowywać swój układ transportowy, ze szczególnym uwzględnieniem systemu tramwajowego. Wśród zgłoszonych do banku projektów można znaleźć takie inwestycje jak budowa linii szybkiego tramwaju do Górki Narodowej wraz z parkingiem P&R, przebudowa linii tramwajowej na odcinku od Placu Centralnego do Wzgórz Krzesławickich, gdzie także miałby się znaleźć parking, oraz budowa linii szybkiego tramwaju wzdłuż alei Stella Sawickiego wraz z rozbudową węzła Mistrzejowice.

Przy wykorzystaniu unijnych dotacji miasto chciałoby wybudować nowe trasy wylotowe i zmodernizować kilka już istniejących. Do banku projektów zgłoszono Trasę Balicką, rozbudowę al. 29 Listopada, w ramach której ma powstać wydzielony pas dla komunikacji zbiorowej, a także kompleksową modernizację ulic Igołomskiej i Kocmyrzowskiej. W ramach obu tych zadań powstaną parkingi w systemie P&R. Na liście przedsięwzięć komunikacyjnych znalazł się także projekt o wartości 142 mln zł, zakładający stworzenie kompleksowego systemu tras rowerowych.

Za unijne pieniądze chce też walczyć o lepsze powietrze. W obszarze „Ochrona środowiska” miasto zgłosiło program likwidacji źródeł niskiej emisji, a także termomodernizację obiektów gminnych. Szacunkowy koszt tych zadań to 565 mln zł. Na liście zadań jest też projekt związany z zakupem nowych niskopodłogowych autobusów – w tym kilku elektrycznych.

Wśród gminnych projektów zgłoszonych do marszałka są też inwestycje związane z rozwojem bazy sportowej i rekreacyjnej, a także poszerzeniem oferty kulturalnej. W ramach nowego budżetu UE miasto chciałoby wybudować m.in. centrum rekreacyjne przy Eisenberga i Port Płaszów, a także hale sportowe Cracovii i Wisły Kraków. W zakresie kultury będziemy aplikować o dotacje na Muzeum PRL, Forum Literatury w Porcie Solnym i dwa nowe projekty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Duże nadzieje na pozyskanie środków unijnych związane są z projektem „Kraków - Nowa Huta przyszłości”, którego wartość szacuje się aż na 2 mld zł. Zakłada on rewitalizację obszaru Kraków Wschód wraz z utworzeniem strefy aktywności gospodarczej. Jego realizacja oznacza przede wszystkim nowe miejsca pracy, a także tereny atrakcyjne do zamieszkania i wypoczynku.

Miasto chciało by też, by unijne środki wsparły system opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. W programie ochrony zdrowia znalazła się natomiast rewitalizacja Szpitala im. Żeromskiego wraz z jego otoczeniem.×
KOMENTARZE (2)

  • oseł, 2013-02-25 13:15:52

    To co zrobiliśmy w perspektywie 2007-13, to namiastka dróg dzięki którym zachód będzie wywoził swoje towary na wschód. Większość pieniędzy została przejedzona i źle zainwestowana. Zarabiały i zarabiają firmy szkoleniowe szkolące bezrobotnych z których tylko ok.15% otrzymało pracę (pytam: gdzie efek...tywność?). Rozdawano pieniądze dla bezrobotnych na samo zatrudnienie (pytam: ilu bezrobotnych, którzy otrzymali dotację, funkcjonowało powyżej 1 roku?) - do 1 roku pewnie wszyscy, a co potem? Odpowiedź brzmi: zamykali interes sprzedawali sprzęt zakupiony za dotacje i wracali po zasiłek. Kolejnymi bardzo ważnymi kwestiami są: - ile pieniędzy zainwestowaliśmy w stworzenie stref inwestycyjnych? - ile powstało nowych zakładów pracy dobrze prosperujących i zatrudniających osoby bezrobotne? - jaki jest zwrot z każdej zainwestowanej w naszym kraju złotówki, którą wydaliśmy? - itd. I jeszcze jedno: - czy wybudowane lub wyremontowane świetlice wiejskie zarabiają na siebie, a jeśli nie to kto do nich dokłada i ile? (te inwestycje pociągną na dno większość samorządów w kolejnej perspektywie więc z czego cieszy się nasz rząd ?), kogo będzie stać na sięgnięcie po środki z kolejnej perspektywy ? Nasz rząd chlubi się tym, iż najszybciej i najlepiej wydajemy środki unijne i to prawda, bo my wydajemy, a NIE INWESTUJEMY w rozwój naszego kraju i przyszłość naszych dzieci. Krótkowzroczność to, to co cechuje obecny rząd i jego przedstawicieli, ale to niestety cecha Polaka, którą znamy z historii. Przedstawiciele władzy zawsze skłonni byli sprzedać kraj dla zachowania własnych przywilejów. Tak też się dzieje teraz. Uczmy dzieci historii, to może kiedyś wyplewią tę hołotę z kraju do tej Irlandii którą nam zgotowali.  rozwiń
  • krzyciel, 2013-02-18 10:09:35

    Rozbudowa dróg, rewitalizacja, pomoc społeczna... Owszem, są to sprawy ważne. Ale jaki zostawiają kapitał? Samorządy wybudują za unijne oieniądze drogi - a za jakie pieniądze będą je utrzymywać? Zostaną zrewitalizowane dzielnice - na jak długo, jeżeli będą w nich mieszkać bezrobotni bez dochodów? Na... ile zapomóg czy stypendiów wystarczy unijnej kasy - i co potem? Pieniądze, które będziemy mieli do zagospodarowania w latach 2014-2020 powinny być wykorzystywane przede wszystkim na cele, które zapewniają wzrost kapitału - bądź to tego zwykłego, finansowego, bądź to społecznego. Na budowę dróg i remonty domów samorządy powinny asygnować własne środki. Unijne wykorzystajmy na poprawę wyształcenia ludzi, rozwój innowacyjności gospodarki, tworzenie miejsc pracy - bo to będzie procentowało w przyszłości. Inaczej za 7 lat grozi nam powtórka Grecji - tam też fundusze unijne zostały przejedzone.  rozwiń