PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasteczka ruchu drogowego zwiększają bezpieczeństwo

  • JL    13 października 2015 - 07:58
Miasteczka ruchu drogowego zwiększają bezpieczeństwo

Miasteczka ruchu drogowego są ogólnodostępne i bezpłatne. Fot. Mat. prasowe

MSW podsumuje 15 października realizację w latach 2007-2015 r. programu „Razem bezpieczniej”, dzięki któremu powstały miasteczka ruchu drogowego.
Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w latach 2008-2010 program „Razem bezpieczniej” dofinansował 9 miasteczek kwotami od 50 tys. zł do 10 tys. zł. Ze względu na duże zainteresowanie projektem, w 2011 r. podjęto decyzję o aplikowaniu o środki UE w ramach projektu „Budujemy miasteczka ruchu drogowego” z programu operacyjnego infrastruktura i środowisko na lata 2007 – 2013.

Dzięki temu w latach 2011-2014 na budowę miasteczek uzyskano dofinansowanie UE w wysokości ponad 7 mln zł. Dodatkowe 1,2 mln zł pochodziło z budżetu państwa.

Za realizację projektu odpowiadało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przy udziale 15 wojewodów, 17 samorządów oraz 2 Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. W rezultacie wybudowanych zostało 19 miasteczek ruchu drogowego m.in. w Węgorzewie, Bydgoszczy, Gorzowie WielkopolskimŁodzi i Opolu.

Ogólnodostępne i bezpłatne

Każde z wybudowanych miasteczek wyposażone jest w zminiaturyzowane jezdnie, chodniki, przejścia dla pieszych, znaki drogowe, jak również ogrodzenie, oświetlenie i elementy małej infrastruktury.

W miasteczkach stale odbywają się działania edukacyjne i informacyjno-promocyjne np. zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, obchody członkostwa Polski w UE, turnieje bezpieczeństwa w ruchu drogowym itp.

Miasteczka ruchu drogowego są ogólnodostępne i bezpłatne. Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach powinny skontaktować się z zarządcami obiektów w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat terminów zajęć i możliwości udziału

Razem bezpieczniej

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych 15 października o godz. 10 podsumowana zostanie realizacja programu „Razem bezpieczniej” w latach 2007-2015 r. Podczas konferencji zaprezentowany zostanie m.in. film z realizacji programu.

Odbędą się także panele dyskusyjne m.in. dotyczące przeciwdziałania zjawiskom patologii, ochrony dzieci i młodzieży, bezpieczeństwa w miejscach publicznych.

Program „Razem bezpieczniej” łączy działania policji, administracji rządowej i samorządowej oraz partnerów społecznych, zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Jednym z podstawowych założeń programu jest przekonanie obywateli do nawiązania trwałego, stałego, naturalnego partnerstwa z policją oraz innymi instytucjami. Głównym zadaniem programu jest ograniczenie skali zjawisk i zachowań, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia.

Jego cele to m.in. wzrost realnego bezpieczeństwa w Polsce i poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców, a także zapobieganie przestępczości i aspołecznym zachowaniom.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.