PARTNER PORTALU
 • BGK

Miguel Arias Canete: Regiony górnicze nie będą pozostawione same sobie

 • PAP/JS    15 maja 2018 - 14:59
Miguel Arias Canete: Regiony górnicze nie będą pozostawione same sobie
Miguel Arias Cañete, komisarz Unii Europejskiej ds. polityki klimatycznej i energetycznej (fot. PTWP)

Specjalne wsparcie dla regionów górniczych w UE pozwoli im na dostosowanie się do nowej rzeczywistości, np. w dziedzinie polityki klimatycznej, pozwoli też na stworzenie wielu miejsc pracy - powiedział unijny komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguel Arias Canete.
 • Canete przypomniał, że KE przedstawiła niedawno propozycję nowej unijnej perspektywy budżetowej i spora część nakładów ma być właśnie koncentrowana na poprawę klimatu.
 • Europoseł i były premier Jerzy Buzek powiedział, że pomoc będzie dotyczyła regionów m.in. w Polsce, Czechach, czy Rumunii. Przekonywał, że unijne pieniądze na ten cel są zapewnione.
 • "Żaden region nie będzie pozostawiony samemu sobie" - oświadczył Canete, który był jednym z gości odbywającego się w Katowicach Europejskiego kongresu Gospodarczego.

Komisja Europejska z końcem ub. roku uruchomiła nową inicjatywę skierowaną do regionów górniczych będących w okresie transformacji w UE (Coal Regions in Transition). Według wstępnych propozycji, na ten cel ma trafić 2-3 mld euro, z czego duża część tej kwoty na Śląsk, który jest największym ośrodkiem górnictwa węgla kamiennego w UE.

Podczas jednej z dyskusji Kongresu Canete podkreślił, że jednym z najważniejszych wyzwań UE i całego świata są zmiany klimatyczne. Przypomniał, że UE podejmuje działania, które mają pomóc w realizacji porozumienia paryskiego z 2015 r. Wyraził nadzieję, że przed końcem br. w łonie Unii uda się zawrzeć porozumienie polityczne w tej dziedzinie.

Komisarz przekonywał, że stawianie na rozwój czystych technologii będzie korzystne nie tylko dla mieszkańców, jakości ich życia, ale też będzie stymulowało tworzenie setek tysięcy miejsc pracy i inwestycje w nowoczesne sektory, a w konsekwencji - zwiększy wzrost gospodarczy.

"Jest jasne, że będą pewne obszary, którym trudno będzie się dostosować do nowej rzeczywistości, dlatego KE stworzyła tę specjalną inicjatywę skierowaną do regionów górniczych. Jako politycy jesteśmy odpowiedzialni za to, że żaden region nie będzie pozostawiony samemu sobie" - oświadczył. Jak dodał, że transformacja na obszarach pogórniczych ma służyć powstaniu na nich nowych, nowocześniejszych rodzajów działalności gospodarczej.

Canete przypomniał, że KE przedstawiła niedawno propozycję nowej unijnej perspektywy budżetowej i spora część nakładów ma być właśnie koncentrowana na poprawę klimatu.

"Ten budżet będzie utrzymywał zarówno ambitne podejście do transformacji regionów węglowych, jak i zobowiązań dotyczących umowy paryskiej (…) W swej propozycji KE utrzymuje dobrą równowagę pomiędzy tymi priorytetami" - wskazał.

Europoseł i b. premier Jerzy Buzek powiedział, że pomoc będzie dotyczyła regionów m.in. w Polsce, Czechach, czy Rumunii. Przekonywał, że unijne pieniądze na ten cel są zapewnione. Potrzebna jest natomiast wizja i projekt - trzeba je wypracować lub dopracować, w czym - jak podkreślił - duża rola władz regionalnych. Ze środków dla regionów można finansować zagospodarowanie terenów poprzemysłowych i tworzenie miejsc pracy w dziedzinie nowych technologii, np. elektromobilności - mówił Buzek.

Buzek podkreślił, że jeśli walka o poprawę środowiska ma zakończyć się sukcesem, musi wiązać się z konsensusem wszystkich największych emitentów i stosowaniem się przez nich do postanowień porozumienia paryskiego, a także konsensusem i w łonie samej UE, zwłaszcza w tradycyjnie górniczych regionach. Wyraził przekonanie, że wsparcie dla nich już w 2021 r. będzie "solidne".

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.