PARTNER PORTALU
  • BGK

MIiR chce jak najszybciej uruchomić Kontrakty Terytorialne

  • bad    5 marca 2015 - 18:42
MIiR chce jak najszybciej uruchomić Kontrakty Terytorialne
MIiR pracuje nad uzupełnieniem Kontraktów Terytorialnych. Fot. MIiR

Prowadzimy prace nad uzupełnieniem Kontraktów Terytorialnych, aby umożliwić jak najszybsze uruchomienie przepływu środków na ich realizację – powiedziała Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju.
Kluczowe kwestie związane z wdrażaniem regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 – to główny temat wystąpienia minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak podczas obrad Konwentu Marszałków, które odbyły się 5 marca 2015 r. w Poznaniu.

- Obecnie prowadzimy intensywne prace nad uzupełnieniem Kontraktów Terytorialnych o sposób i warunki dofinansowania regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020, tak aby umożliwić jak najszybsze uruchomienie przepływu środków na ich realizację – mówiła szefowa resortu infrastruktury i rozwoju. Kwestie te będą ujęte w Kontraktach Terytorialnych w nowym rozdziale dotyczącym warunków dofinansowania RPO.

Najważniejsze uzupełnienia dotyczą zakresu zobowiązań finansowych strony rządowej i samorządów wynikających z realizacji regionalnych programów operacyjnych, kontraktowania środków oraz możliwości ich realokacji, a także planowania i rozliczania środków budżetu państwa oraz budżetu środków europejskich.

W tym kontekście istotna jest kwestia środków z budżetu państwa na realizację regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020. Minister Wasiak poinformowała, że zapotrzebowanie na pieniądze z budżetu państwa na finansowanie wkładu krajowego w ramach RPO w latach 2014-2020 zostało oszacowane na ok. 1,4 mld euro, przy czym w Kontraktach Terytorialnych (KT) odzwierciedlenie znajduje kwota 1,1, mld euro (pozostała część to środki zarezerwowane w budżecie, ale będą one w gestii właściwych dysponentów, np. wojewodów).

Środki z budżetu państwa wskazane w KT będą wspierały przedsięwzięcia z Europejskiego Funduszu Społecznego, inwestycje rewitalizacyjne finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz inne projekty realizowane w ramach RPO, uzgodnione między Instytucją Zarządzającą RPO a MIiR.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.