MIiR chce jak najszybciej uruchomić Kontrakty Terytorialne

Prowadzimy prace nad uzupełnieniem Kontraktów Terytorialnych, aby umożliwić jak najszybsze uruchomienie przepływu środków na ich realizację – powiedziała Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju.
MIiR chce jak najszybciej uruchomić Kontrakty Terytorialne
MIiR pracuje nad uzupełnieniem Kontraktów Terytorialnych. Fot. MIiR

Kluczowe kwestie związane z wdrażaniem regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 – to główny temat wystąpienia minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak podczas obrad Konwentu Marszałków, które odbyły się 5 marca 2015 r. w Poznaniu.

- Obecnie prowadzimy intensywne prace nad uzupełnieniem Kontraktów Terytorialnych o sposób i warunki dofinansowania regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020, tak aby umożliwić jak najszybsze uruchomienie przepływu środków na ich realizację – mówiła szefowa resortu infrastruktury i rozwoju. Kwestie te będą ujęte w Kontraktach Terytorialnych w nowym rozdziale dotyczącym warunków dofinansowania RPO.

Najważniejsze uzupełnienia dotyczą zakresu zobowiązań finansowych strony rządowej i samorządów wynikających z realizacji regionalnych programów operacyjnych, kontraktowania środków oraz możliwości ich realokacji, a także planowania i rozliczania środków budżetu państwa oraz budżetu środków europejskich.

W tym kontekście istotna jest kwestia środków z budżetu państwa na realizację regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020. Minister Wasiak poinformowała, że zapotrzebowanie na pieniądze z budżetu państwa na finansowanie wkładu krajowego w ramach RPO w latach 2014-2020 zostało oszacowane na ok. 1,4 mld euro, przy czym w Kontraktach Terytorialnych (KT) odzwierciedlenie znajduje kwota 1,1, mld euro (pozostała część to środki zarezerwowane w budżecie, ale będą one w gestii właściwych dysponentów, np. wojewodów).

Środki z budżetu państwa wskazane w KT będą wspierały przedsięwzięcia z Europejskiego Funduszu Społecznego, inwestycje rewitalizacyjne finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz inne projekty realizowane w ramach RPO, uzgodnione między Instytucją Zarządzającą RPO a MIiR.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE