PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliard euro leży na wsi. Wystarczy go podnieść

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    23 kwietnia 2010 - 06:57
Miliard euro leży na wsi. Wystarczy go podnieść

Z 4,5 mld zł dla mikroprzedsiębiorstw wydano zaledwie 12 mln zł. Mimo znacznie obniżonych wymogów firmy mogą nie wykorzystać wszystkich pieniędzy. Wtedy fundusze przepadną.
Polska dostaje najwięcej pieniędzy w Unii na rozwój obszarów wiejskich. Najsłabiej wydajemy je na tworzenie mikroprzedsiębiorstw na wsi. Przedsiębiorcy boją się rozpoczynać działalność w czasach kryzysu, odstraszają ich też procedury – informuje „Rzeczpopolita”.

Za miesiąc ruszy drugi konkurs dla mikroprzedsiębiorstw. Do wzięcia jest ponad miliard złotych (307 mln euro). Ministerstwo Rolnictwa obniżyło wymogi, aby szybciej wydać pieniądze. Firmy mogą dostać np. do 300 tys. za stworzenie trzech miejsc pracy na wsi, a nie jak wymagano wcześniej – pięciu. Mimo to tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw były najsłabiej realizowanymi działaniami w całym programie „Rozwój obszarów wiejskich”. Z 4,5 mld zł, jakie mają łącznie do wykorzystania przedsiębiorcy, wypłacono zaledwie 12 mln zł. Umowy podpisane z firmami opiewają na 160 mln zł – czyli 3 proc. całej puli.

Jeśli drugi rok z rzędu Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa nie znajdzie wystarczającej liczby chętnych, którzy wezmą pieniądze na tworzenie mikroprzedsiębiorstw, to fundusze mogą przepaść – ostrzega „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.