PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliardowe inwestycje aglomeracji wrocławskiej

  • PAP    9 lipca 2013 - 15:07
Miliardowe inwestycje aglomeracji wrocławskiej

- We wtorek władze Wrocławia i samorządowcy z aglomeracji wrocławskiej podpisali porozumienie w ramach programu zintegrowanych inicjatyw terytorialnych. W ramach opracowanej już strategii rozwoju planują na wspólne inwestycje wydać prawie miliard złotych.
Jak powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, podpisanie porozumienia ma kluczowe znaczenie, ponieważ dzięki niemu aglomeracja wrocławska jest w krajowej czołówce i jeszcze w tym roku rozpocznie przygotowywanie konkretnych zadań.

"Nie rozmawialiśmy dotąd o konkretnych inwestycjach, by się wzajemnie nie licytować. Dzięki porozumieniu mamy gwarancję, że dostaniemy należne fundusze z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i wówczas zaczniemy decydować, co będziemy realizować" - dodał Dutkiewicz.

Prezydent Wrocławia powiedział, że z pewnością jedną z pierwszych inwestycji będzie szeroko rozumiane zadanie, jakim jest "transport o komunikacja".

Czytaj też: Projekty w nowej perspektywie unijnej trzeba wybierać z głową

Jak powiedział wiceprezydent miasta Maciej Bluj, gotowa strategia aglomeracji wrocławskiej jeszcze do końca tego roku zostanie rozpisana na konkretne cele, które będą realizowane w ramach porozumienia.

"Chcemy, by decyzje zapadały jednomyślnie, czyli tak jak w Unii Europejskiej. Sprzeciw jednego samorządu z aglomeracji oznaczałby odłożenie danego projektu" - dodał Bluj.

Aglomeracja wrocławska jest pierwszą w Polsce, która zawarła porozumienie. W przypadku pozostałych negocjacje pomiędzy samorządami wciąż trwają.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowy instrument finansowania, który Komisja Europejska zaplanowała na lata 2014-2020. Celem ZIT jest m. in.: sprzyjanie rozwojowi współpracy i integracji na terenie obszarów metropolitalnych, przede wszystkim tam gdzie skala problemów związanych z brakiem współpracy i komplementarności działań różnych jednostek administracyjnych jest największa; realizacja zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy obszarów metropolitalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.