Miliardy dla Małopolski. Kontrakt Terytorialny podpisany

W Krakowie został dziś podpisany Kontrakt Terytorialny dla Małopolski. To umowa między samorządem województwa i rządem dotycząca najważniejszych dla regionu inwestycji.
Miliardy dla Małopolski. Kontrakt Terytorialny podpisany

Podpisali ją: ze strony rządu - Adam Zdziebło, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, ze strony Samorządu Województwa - marszałek Marek Sowa oraz wicemarszałek Roman Ciepiela. Na liście podstawowej Kontraktu Terytorialnego znalazły się inwestycje o łącznej wartości ok. 24 mld zł.

Czytaj też: Kontrakt Terytorialny dla województwa śląskiego dopięty i wyceniony

W Kontrakcie Terytorialnym znalazły się takie inwestycje jak budowa drogi S7 od Lubnia do Rabki, wschodnia obwodnica Krakowa, pierwszy odcinek dwupasmowej drogi z Brzeska do Nowego Sącza, obwodnice: Nowego Sącza, Dąbrowy Tarnowskiej i Zatora, linia kolejowa Podłęże - Szczyrzyc - Tymbark/Mszana Dolna oraz nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu.

Oprócz list podstawowych są także listy rezerwowe z inwestycjami, których realizacja uzależniona jest między innymi od dostępności środków finansowych. Projekty warunkowe opiewają na ok. 9,5 mld zł.

- Tak jak budżet Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 należy do jednych z największych w Polsce, tak samo kształt i wielkość Kontraktu Terytorialnego dla tego regionu należą do najlepszych - przypomniał wiceminister Adam Zdziebło.

Czytaj też: Fundusze UE uchroniły Polskę od kryzysu gospodarczego

- Przez ostatni rok prowadziliśmy debaty, które dziś doprowadziły do finału: podpisania Kontraktu Terytorialnego - mówił dziś marszałek Marek Sowa. - Pragnę podziękować wszystkim tym, którzy pracowali przy wypracowaniu kontraktu w takiej formie, w jakiej dziś go podpisujemy. Dziękuję za otwartość, za zrozumienie problemów Małopolski, które zgłaszane były w ostatnich miesiącach przez samorządowców, przedsiębiorców i działaczy społecznych z naszego regionu. W Małopolsce udało się nam wypracować wspólny front i to stało się naszą najsilniejszą kartą przetargową w negocjacjach z rządem.

Marszałek przekazał podziękowania dla wiceministra Adama Zdziebło, ministra Władysława Kosiniak-Kamysza, byłej minister Elżbiety Bieńkowskiej. Podkreślił także zaangażowanie przewodniczącego sejmiku Kazimierza Barczyka oraz wojewody Jerzego Millera. - Musimy pamiętać jeszcze o jednej osobie, która powinna dziś usłyszeć słowa podziękowania - powiedział wicemarszałek Roman Ciepiela - Myślę tu o twardym negocjatorze, kimś kto sprawdził się w roli lidera: dziękuję Markowi Sowie.

- Kontrakt Terytorialny to Małopolska naszych marzeń - stwierdził minister Władysław Kosiniak-Kamysz. - To ogromne zobowiązanie ze strony rządu i samorządu wobec mieszkańców regionu, przedsiębiorców, wobec małopolskiej rodziny - dodał minister.

Kontrakt Terytorialny jest nowym instrumentem uzgadniania przedsięwzięć między rządem a samorządem województwa, dzięki któremu środki finansowe zostaną skoncentrowane na najważniejszych dla Małopolski zadaniach rozwojowych. To wzajemne zobowiązanie strony rządowej i samorządowej, którego przedmiotem są wspólnie uzgodnione cele rozwoju dotyczące regionu, zasady ich realizacji, konkretne przedsięwzięcia priorytetowe oraz sposób ich koordynacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

tarnów znów traktowany przez egoistycznych krakusów jak 3-i świat

tarnow, 2014-12-12 23:37:43 odpowiedz

Tak dla budowy linii Podłęże-Szczyrc! Pozwoliłoby to na skrócenie czasu jazdy z Krakowa do Nowego Sącza do godziny, do Limanowej do 45 min, do Zakopanego do 1,5 godziny. Czasy bezkonkurencyjne wobec autobusów i bardzo konkurencyjne wobec samochodów. Ta linia to szansa na normalną komunikację publicz...ną w Beskidzie Wyspowym, Sądeckim, pod Tatrami. Szansa na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Krakowie i Nowym Sączu. Linia w połączeniu z modernizowaną do 250 km/h Centralną Magistralą Kolejową pozwoliłaby na przejazd do Zakopanego z Warszawy w 3 h 45 min. Nie do osiągnięcia kiedykolwiek przez żadne samochód! Linia również bardzo ważna dla ruchu towarowego za granicę. Zapraszam do poparcia akcji POCIAGAUTOBUSGORY rozwiń

kzyn, 2014-11-14 10:32:24 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE