PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliardy dla Małopolski. Kontrakt Terytorialny podpisany

  • bad    13 listopada 2014 - 20:51
Miliardy dla Małopolski. Kontrakt Terytorialny podpisany

W Krakowie został dziś podpisany Kontrakt Terytorialny dla Małopolski. To umowa między samorządem województwa i rządem dotycząca najważniejszych dla regionu inwestycji.
Podpisali ją: ze strony rządu - Adam Zdziebło, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, ze strony Samorządu Województwa - marszałek Marek Sowa oraz wicemarszałek Roman Ciepiela. Na liście podstawowej Kontraktu Terytorialnego znalazły się inwestycje o łącznej wartości ok. 24 mld zł.

Czytaj też: Kontrakt Terytorialny dla województwa śląskiego dopięty i wyceniony

W Kontrakcie Terytorialnym znalazły się takie inwestycje jak budowa drogi S7 od Lubnia do Rabki, wschodnia obwodnica Krakowa, pierwszy odcinek dwupasmowej drogi z Brzeska do Nowego Sącza, obwodnice: Nowego Sącza, Dąbrowy Tarnowskiej i Zatora, linia kolejowa Podłęże - Szczyrzyc - Tymbark/Mszana Dolna oraz nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu.

Oprócz list podstawowych są także listy rezerwowe z inwestycjami, których realizacja uzależniona jest między innymi od dostępności środków finansowych. Projekty warunkowe opiewają na ok. 9,5 mld zł.

- Tak jak budżet Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 należy do jednych z największych w Polsce, tak samo kształt i wielkość Kontraktu Terytorialnego dla tego regionu należą do najlepszych - przypomniał wiceminister Adam Zdziebło.

Czytaj też: Fundusze UE uchroniły Polskę od kryzysu gospodarczego

- Przez ostatni rok prowadziliśmy debaty, które dziś doprowadziły do finału: podpisania Kontraktu Terytorialnego - mówił dziś marszałek Marek Sowa. - Pragnę podziękować wszystkim tym, którzy pracowali przy wypracowaniu kontraktu w takiej formie, w jakiej dziś go podpisujemy. Dziękuję za otwartość, za zrozumienie problemów Małopolski, które zgłaszane były w ostatnich miesiącach przez samorządowców, przedsiębiorców i działaczy społecznych z naszego regionu. W Małopolsce udało się nam wypracować wspólny front i to stało się naszą najsilniejszą kartą przetargową w negocjacjach z rządem.

Marszałek przekazał podziękowania dla wiceministra Adama Zdziebło, ministra Władysława Kosiniak-Kamysza, byłej minister Elżbiety Bieńkowskiej. Podkreślił także zaangażowanie przewodniczącego sejmiku Kazimierza Barczyka oraz wojewody Jerzego Millera. - Musimy pamiętać jeszcze o jednej osobie, która powinna dziś usłyszeć słowa podziękowania - powiedział wicemarszałek Roman Ciepiela - Myślę tu o twardym negocjatorze, kimś kto sprawdził się w roli lidera: dziękuję Markowi Sowie.

- Kontrakt Terytorialny to Małopolska naszych marzeń - stwierdził minister Władysław Kosiniak-Kamysz. - To ogromne zobowiązanie ze strony rządu i samorządu wobec mieszkańców regionu, przedsiębiorców, wobec małopolskiej rodziny - dodał minister.

Kontrakt Terytorialny jest nowym instrumentem uzgadniania przedsięwzięć między rządem a samorządem województwa, dzięki któremu środki finansowe zostaną skoncentrowane na najważniejszych dla Małopolski zadaniach rozwojowych. To wzajemne zobowiązanie strony rządowej i samorządowej, którego przedmiotem są wspólnie uzgodnione cele rozwoju dotyczące regionu, zasady ich realizacji, konkretne przedsięwzięcia priorytetowe oraz sposób ich koordynacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • tarnow, 2014-12-12 23:37:43

    tarnów znów traktowany przez egoistycznych krakusów jak 3-i świat
  • kzyn, 2014-11-14 10:32:24

    Tak dla budowy linii Podłęże-Szczyrc! Pozwoliłoby to na skrócenie czasu jazdy z Krakowa do Nowego Sącza do godziny, do Limanowej do 45 min, do Zakopanego do 1,5 godziny. Czasy bezkonkurencyjne wobec autobusów i bardzo konkurencyjne wobec samochodów. Ta linia to szansa na normalną komunikację publicz...ną w Beskidzie Wyspowym, Sądeckim, pod Tatrami. Szansa na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Krakowie i Nowym Sączu. Linia w połączeniu z modernizowaną do 250 km/h Centralną Magistralą Kolejową pozwoliłaby na przejazd do Zakopanego z Warszawy w 3 h 45 min. Nie do osiągnięcia kiedykolwiek przez żadne samochód! Linia również bardzo ważna dla ruchu towarowego za granicę. Zapraszam do poparcia akcji POCIAGAUTOBUSGORY  rozwiń