PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliardy na inwestycje w regionach w Kontraktach Terytorialnych

  • PAP    5 listopada 2014 - 08:57
Miliardy na inwestycje w regionach w Kontraktach Terytorialnych

Warte łącznie kilkadziesiąt miliardów złotych inwestycje drogowe, kolejowe, a także projekty energetyczne - takie przedsięwzięcia na lata 2014-2020 przewidują Kontrakty Terytorialne dla siedmiu województw, które we wtorek zatwierdził rząd.
"Kontrakt Terytorialny to umowa zawierana między rządem a samorządem województwa, w której określa się cele rozwojowe i przedsięwzięcia istotne dla rozwoju kraju oraz danego województwa" - zaznaczyło w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Jak wyjaśniło CIR, nie są to jednak dokumenty zamknięte, będzie można je uzupełnić o nowe przedsięwzięcia. Na ich realizację będą trafiać pieniądze unijne oraz środki krajowe. Kontrakty można rozliczać do 2023 r.

Rząd zatwierdził kontrakty dla województw: lubuskiego, małopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego. Pierwotnie rząd miał się zająć projektami dotyczącymi Kontraktów Terytorialnych dla 14 województw; wcześniej zatwierdził je dla woj. podlaskiego i śląskiego. Z informacji CIR wynika, że pozostałe kontrakty wymagają jeszcze dodatkowych uzgodnień z rządem.

Kontrakty przewidują przedsięwzięcia innowacyjne, transportowe, w tym kolejowe i drogowe, a także z dziedziny energetyki i infrastruktury przeciwpowodziowej. Inne projekty dotyczą zwiększenia zatrudnienia i zmniejszenia wykluczenia społecznego, rozwoju edukacji oraz podniesienia jakości i dostępności usług z ochrony zdrowia. Kontrakty obejmują też przedsięwzięcia na rzecz rozwoju miast. "Zakładają też kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne na obszarach dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami społeczno-gospodarczymi" - dodało CIR.

Czytaj też: 60 projektów w Kontrakcie Terytorialnym opolskiego

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami z regionów w kontrakcie woj. lubuskiego znalazło się ponad 30 przedsięwzięć. Rzecznik zarządu Michał Iwanowski szacował, że w ciągu siedmiu lat z unijnych pieniędzy do regionu trafi 12 mld zł. Zdaniem marszałek woj. lubuskiego Elżbiety Polak władzom województwa udało się wynegocjować więcej, niż chciały. "Pewne jest dokończenie przebudowy drogi ekspresowej S3, wszystkie inwestycje kolejowe oraz wodne. W dokumencie znajdzie się też budowa radioterapii w Gorzowie, na której bardzo nam zależy" - mówiła.

24 mld zł wynosi łączna wartość projektów inwestycyjnych, które - zgodnie z wcześniejszymi informacjami - znalazły się na liście podstawowej Kontraktu Terytorialnego dla województwa małopolskiego. Kolejne przedsięwzięcia za 9,5 mld miały znaleźć się na liście rezerwowej.

Czytaj: 14 Kontraktów Terytorialnych do zatwierdzenia

Ok. 1 mld 741 mln euro sięga wartość 68 projektów inwestycji, które w ramach kontraktu zgłosiła Opolszczyzna. Znalazły się wśród nich takie przedsięwzięcia jak modernizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej do IV klasy żeglowności dla potrzeb transportu, ochrony przeciwpowodziowej i turystyki (ok. 1,3 mld zł wraz z modernizacją Kanału Gliwickiego); budowa sieci przesyłowych zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski Zachodniej (500 ml zł w woj. opolskim); a także budowa fragmentu drogi ekspresowej S11, w tym obwodnic Bąkowa i Olesna, oraz budowa obwodnic m.in. Dobrzenia Wielkiego, Niemodlina, Nysy, Myśliny, północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla oraz obwodnicy Czarnowąs. W Kontrakcie zapisano również inwestycje kolejowe za 400 mln euro.×
KOMENTARZE (1)

  • 91606, 2014-12-01 11:02:24

    Nie widzę projektów Kujawsko-Pomorskiego czyżby wszystko już mieli?