PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony dla Stargardu

  • dziennik.stargard.pl (mako)    23 lutego 2011 - 21:44

Unia dofinansowuje współpracę transgraniczną Stargardu Szczecińskiego z niemieckim Neubrandenburgiem.
Prezydent Stargardu Sławomir Pajor podpisał w niemieckim Neubrandenburgu dokument przypieczętowujący realizację projektu pn. "Dwa miejsca z historią - przebudowa, remont i rozbudowa obiektu Bastei w Stargardzie Szczecińskim oraz tworzenie funkcji muzealnych w Klasztorze Franciszkanów w Neubrandenburgu oraz Bastei w Stargardzie Szczecińskim".

Dzięki temu kapitalny remont przejdzie zabytkowy budynek Bastei na Starym Mieście. Średniowieczna budowla, spełniająca przez wiele lat funkcję filii stargardzkiego muzeum, zyska nowy blask i urok. A wszystko za sprawą nawiązanej współpracy transgranicznej z niemieckim Neubrandenburgiem, której efektem jest pozyskanie kilku milionów euro na renowację obiektu, a także przyległych do niego murów obronnych. Około 4,5 miliona euro, czyli 85% ogólnych kosztów, ma być przeznaczonych na ten cel ze środków unijnych.

- Stargard otrzyma na przygotowanie stałej wystawy muzealnej o Klasztorze Franciszkanów ponad 2,1 mln euro - informuje Biuro Prezydenta Miasta. - Magistrat dołoży z własnego budżetu około 1,5 miliona złotych. Basteja zostanie odrestaurowana i zmodernizowana tak, aby eksponaty mogły zostać udostępnione zwiedzającym. Ponadto wykopany zostanie tunel podziemny wzdłuż murów przy ul. Sukienniczej, który połączy Basteję z nowym pawilonem muzealnym, który powstanie na terenie Parku Piastowskiego. Jednocześnie prace adaptacyjne dla potrzeb muzeum będą prowadzone w Klasztorze Franciszkanów w Neubrandenburgu.

Projekt ma też za zadanie intensywną konsolidację współpracy Neubrandenburga i Stargardu.  Efektem całego przedsięwzięcia będzie instalacja korespondujących ze sobą wystaw na rozszerzonych powierzchniach wystawienniczych muzeów w dwóch historycznych i zabytkowych budowlach gotyku ceglanego klasztorze Franciszkanów i Bastei.

W ramach projektu odbędzie się przede wszystkim generalny remont Bastei. Oba muzea dysponują olbrzymimi zbiorami, jednak cierpią na niedostatek powierzchni wystawienniczych. Wspólny projekt złożony przez Neubrandenburg i Stargard ma to wreszcie zmienić. Powstaje więc szansa na rozszerzenia treści ekspozycji i nawiązania w zdecydowanie większym wymiarze do historii rozwoju sąsiednich regionów, przede wszystkim w celu aktywnego wspierania ich postępującej integracji.

Z tego względu miasta zamierzają rozszerzyć przestrzenną strukturę swoich placówek muzealnych poprzez dołączenie do nich nowego obiektu. W konsekwencji w Klasztorze Franciszkanów w Neubrandenburgu powstanie ok. 840 m2, a w Bastei w Stargardzie ok. 360 m2 nowej powierzchni wystawienniczej wraz z niezbędnymi powierzchniami pomocniczymi jak obszary wejścia, obszary kas, pomieszczenia sanitarne i magazynowe.

Rozpoczętemu przez Stargard i Neubrandenburg projektowi towarzyszyć będą spotkania i panele dyskusyjne ekspertów, naukowców i pedagogów. Partnerzy zobowiązali się także do organizacji konferencji naukowych oraz informacji odnośnie tematyki proponowanych wystaw oraz efektów wspólnie tworzonych projektów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.