PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony dla Stargardu

  • dziennik.stargard.pl (mako)    23 lutego 2011 - 21:44

Unia dofinansowuje współpracę transgraniczną Stargardu Szczecińskiego z niemieckim Neubrandenburgiem.
Prezydent Stargardu Sławomir Pajor podpisał w niemieckim Neubrandenburgu dokument przypieczętowujący realizację projektu pn. "Dwa miejsca z historią - przebudowa, remont i rozbudowa obiektu Bastei w Stargardzie Szczecińskim oraz tworzenie funkcji muzealnych w Klasztorze Franciszkanów w Neubrandenburgu oraz Bastei w Stargardzie Szczecińskim".

Dzięki temu kapitalny remont przejdzie zabytkowy budynek Bastei na Starym Mieście. Średniowieczna budowla, spełniająca przez wiele lat funkcję filii stargardzkiego muzeum, zyska nowy blask i urok. A wszystko za sprawą nawiązanej współpracy transgranicznej z niemieckim Neubrandenburgiem, której efektem jest pozyskanie kilku milionów euro na renowację obiektu, a także przyległych do niego murów obronnych. Około 4,5 miliona euro, czyli 85% ogólnych kosztów, ma być przeznaczonych na ten cel ze środków unijnych.

- Stargard otrzyma na przygotowanie stałej wystawy muzealnej o Klasztorze Franciszkanów ponad 2,1 mln euro - informuje Biuro Prezydenta Miasta. - Magistrat dołoży z własnego budżetu około 1,5 miliona złotych. Basteja zostanie odrestaurowana i zmodernizowana tak, aby eksponaty mogły zostać udostępnione zwiedzającym. Ponadto wykopany zostanie tunel podziemny wzdłuż murów przy ul. Sukienniczej, który połączy Basteję z nowym pawilonem muzealnym, który powstanie na terenie Parku Piastowskiego. Jednocześnie prace adaptacyjne dla potrzeb muzeum będą prowadzone w Klasztorze Franciszkanów w Neubrandenburgu.

Projekt ma też za zadanie intensywną konsolidację współpracy Neubrandenburga i Stargardu.  Efektem całego przedsięwzięcia będzie instalacja korespondujących ze sobą wystaw na rozszerzonych powierzchniach wystawienniczych muzeów w dwóch historycznych i zabytkowych budowlach gotyku ceglanego klasztorze Franciszkanów i Bastei.

W ramach projektu odbędzie się przede wszystkim generalny remont Bastei. Oba muzea dysponują olbrzymimi zbiorami, jednak cierpią na niedostatek powierzchni wystawienniczych. Wspólny projekt złożony przez Neubrandenburg i Stargard ma to wreszcie zmienić. Powstaje więc szansa na rozszerzenia treści ekspozycji i nawiązania w zdecydowanie większym wymiarze do historii rozwoju sąsiednich regionów, przede wszystkim w celu aktywnego wspierania ich postępującej integracji.

Z tego względu miasta zamierzają rozszerzyć przestrzenną strukturę swoich placówek muzealnych poprzez dołączenie do nich nowego obiektu. W konsekwencji w Klasztorze Franciszkanów w Neubrandenburgu powstanie ok. 840 m2, a w Bastei w Stargardzie ok. 360 m2 nowej powierzchni wystawienniczej wraz z niezbędnymi powierzchniami pomocniczymi jak obszary wejścia, obszary kas, pomieszczenia sanitarne i magazynowe.

Rozpoczętemu przez Stargard i Neubrandenburg projektowi towarzyszyć będą spotkania i panele dyskusyjne ekspertów, naukowców i pedagogów. Partnerzy zobowiązali się także do organizacji konferencji naukowych oraz informacji odnośnie tematyki proponowanych wystaw oraz efektów wspólnie tworzonych projektów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.