PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony euro z Unii na inteligentne miasta

  • WNP.pl (WGK)    3 stycznia 2014 - 10:44
Miliony euro z Unii na inteligentne miasta

Komisja Europejska (KE) zamierza przeznaczyć około 200 mln euro w budżecie na lata 2014–2015 na rozwój i wprowadzenie na szeroką skalę rozwiązań służących inteligentnym miastom.
To niejedyne pieniądze – na projekty związane pojawią się możliwości dostępu do europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. 200 mln euro pochodzi z 2015 programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji - „Horyzont 2020”.

Czytaj też: Ruszają konsultacje programu Inteligentny Rozwój 

Według Komisji Europejskiej „europejskie partnerstwo innowacyjne na rzecz inteligentnych miast i społeczności koncentruje się na obszarach, w których problemy ICT, energii i mobilności nakładają się na siebie, oraz wskazuje najbardziej skuteczne, wspólne podejścia i rozwiązania. Europejskie miasta i regiony różnią się od siebie, ale mają również wiele podobnych potrzeb, które można najlepiej zaspokoić dzięki wspólnemu podejściu. W ten właśnie sposób europejskie partnerstwo może wnieść wartość dodaną”.

– Inicjatywa na rzecz inteligentnych miast jest doskonałą okazją, by dokonać zmian służących zmniejszeniu zatorów komunikacyjnych i rozwijaniu możliwości biznesowych w naszych miastach. Musimy utrzymać tempo działania i już teraz przejść od planowania do fazy realizacji – stwierdził Siim Kallas, wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za politykę transportu.

Europejskie partnerstwo innowacyjne na rzecz inteligentnych miast i społeczności będzie koncentrować się na zrównoważonej mobilności miejskiej, zrównoważonych dzielnicach i środowisku zbudowanym, jak również na zintegrowanych infrastrukturach i procesach w obszarze energii, ICT i transportu. W jego ramach określono również niezbędne działania zorientowane na obywateli i ich udział oraz działania związane z rozwojem nowych modeli finansowania i biznesu, które przyspieszą wdrożenie na szeroką skalę rozwiązań na rzecz inteligentnego miasta.

Europejskie partnerstwo innowacyjne na rzecz inteligentnych miast i społeczności ma na celu inwestowanie w zrównoważony rozwój w jak największej ilości miast. Tworzenie opartego na równych warunkach partnerstwa łączącego miasta i przedsiębiorstwa, opierającego się na synergiach pomiędzy technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi, energią i mobilnością, zaowocuje projektami, które w zasadniczy sposób zmienią naszą codzienność – stwierdził Günther H. Oettinger, unijny komisarz ds. energii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.