PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony na inwestycje w sektor rybacki

  • PAP    11 października 2012 - 13:13
Miliony na inwestycje w sektor rybacki

Do samorządu województwa lubuskiego złożono 242 wnioski o dofinansowanie różnego rodzaju przedsięwzięć z Programu Operacyjnego Ryby na lata 2007-2013.
Opiewają one na prawie 50,3 mln zł. Dotychczas podpisano 85 umów na łączną kwotę ok. 19,1 mln zł.

Jak poinformowała rzeczniczka Zarządu Województwa Lubuskiego Irena Billewicz-Wysocka, w Lubuskiem najczęściej z tego programu korzystają jednostki samorządów terytorialnych. Samorządy dofinansowanie wykorzystują m.in. na rewitalizacje i remonty, przebudowy czy też dostosowanie budynków i innej infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wśród projektów jest budowa promenady nad rzeką Postomią w Sulęcinie – wniosek o dofinansowanie tej inwestycji złożyła do Urzędu Marszałkowskiego Lokalna Grupa Rybacka „Wodny Świat”, której jednym z członków jest gmina Sulęcin.

600-metrowa promenada będzie wybudowana do końca tego roku. Oprócz ławek ma powstać m.in. mostek przez rzekę na wysokości Domu Joannitów. Pojawią się tam rośliny ozdobne, a także stylowe oświetlenie. Koszt inwestycji to ponad 1,17 mln zł, a wysokość dofinansowania z PO Ryby – ponad 813 tys. zł.

Po pieniądze sięgają także podmioty prowadzące własną działalność gospodarczą, między innymi rybacy, którzy inwestują je w wyposażenie obiektów, zakup maszyn i urządzeń. O dofinansowanie starają się także inne organizacje.

Polski Związek Wędkarski Okręg w Gorzowie Wielkopolskim otrzymał z programu ponad 1,8 mln zł dofinansowania. Jego projekty dotyczą m.in. walki z kłusownictwem, promocji obszarów grup rybackich czy budowę obiektu edukacyjno-szkoleniowego w Sarbiewie w gminie Zwierzyn.

„Program przynosi efekty. Dzięki inwestycjom sektor rybacki podniósł swą wartość. Środki przeznaczone na turystykę regionu podniosą wartość estetyczną poprzez wyremontowanie ścieżek rowerowych, ciągów pieszych oraz uatrakcyjnią turystykę wodną poprzez utworzenia nowych łowisk wędkarskich, zakup sprzętu do sportów wodnych oraz zakup sprzętu do zwalczania kłusownictwa” – powiedział członek Zarządu Województwa Lubuskiego Stanisław Tomczyszyn.

Na realizację unijnego programu w latach 2007-2013 w województwie lubuskim przeznaczono ponad 104,5 mln zł. Ta kwota została podzielona na pięć Lokalnych Grup Rybackich. Najwięcej pieniędzy ma do dyspozycji Lokalna Grupa Rybacka „Obra-Warta” – ponad 51,5 mln zł. W przypadku czterech pozostałych są to sumy od 11 mln zł do prawie 16 mln zł.

Na wnioskodawców czeka jeszcze kwota ponad 54,3 mln zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.