Miliony z lotniska odlecą na drogi

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Białystok
  • 25-05-2011
  • drukuj
Nie ma szans by do roku 2015 zakończyć budowę podlaskiego lotniska. Większość unijnych środków przeznaczonych na ten cel pójdzie na drogi wojewódzkie.
Miliony z lotniska odlecą na drogi

Na budowę regionalnego portu lotniczego, który według planów miał powstać w gminie Tykocin, zarezerwowano nieco ponad 350 mln zł – informuje „Gazeta Wyborcza Białystok”.

Czytaj też: Budowa podlaskiego lotniska zagrożona

To pieniądze z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, które trzeba rozliczyć najpóźniej do końca 2015 roku. Urząd marszałkowski nie zdąży tego zrobić w tym terminie.

Największym problemem ma być uzyskanie decyzji środowiskowej dla lotniska. Dokument taki dla lokalizacji pod Tykocinem na początku tego roku uchyliła Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Jeszcze w ubiegłym tygodniu marszałek Jarosław Dworzański deklarował, że uda się go zdobyć ponownie w terminie, który pozwoli skończyć budowę do roku 2015.

Nowy raport, w którym poza lokalizacjami pod Tykocinem i w okolicach Michałowa ma zostać przeanalizowana także nowa lokalizacja pod Zabłudowem, wykona najprawdopodobniej znów konsorcjum firm Arup i Ekoton, autorzy analizy do uchylonej przez GDOŚ decyzji – informuje „Gazeta Wyborcza Białystok”.

Z wyliczeń urzędu wynika, że na prace przygotowawcze do roku 2015 województwo wyda około 35 mln zł. Reszta z unijnych pieniędzy zarezerwowanych na lotnisko – czyli około 320 mln zł, zostanie najprawdopodobniej przeznaczona na remont około 35 kilometrów dróg wojewódzkich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE