PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony z lotniska odlecą na drogi

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Białystok    25 maja 2011 - 07:49
Miliony z lotniska odlecą na drogi

Nie ma szans by do roku 2015 zakończyć budowę podlaskiego lotniska. Większość unijnych środków przeznaczonych na ten cel pójdzie na drogi wojewódzkie.
Na budowę regionalnego portu lotniczego, który według planów miał powstać w gminie Tykocin, zarezerwowano nieco ponad 350 mln zł – informuje „Gazeta Wyborcza Białystok”.

Czytaj też: Budowa podlaskiego lotniska zagrożona

To pieniądze z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, które trzeba rozliczyć najpóźniej do końca 2015 roku. Urząd marszałkowski nie zdąży tego zrobić w tym terminie.

Największym problemem ma być uzyskanie decyzji środowiskowej dla lotniska. Dokument taki dla lokalizacji pod Tykocinem na początku tego roku uchyliła Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Jeszcze w ubiegłym tygodniu marszałek Jarosław Dworzański deklarował, że uda się go zdobyć ponownie w terminie, który pozwoli skończyć budowę do roku 2015.

Nowy raport, w którym poza lokalizacjami pod Tykocinem i w okolicach Michałowa ma zostać przeanalizowana także nowa lokalizacja pod Zabłudowem, wykona najprawdopodobniej znów konsorcjum firm Arup i Ekoton, autorzy analizy do uchylonej przez GDOŚ decyzji – informuje „Gazeta Wyborcza Białystok”.

Z wyliczeń urzędu wynika, że na prace przygotowawcze do roku 2015 województwo wyda około 35 mln zł. Reszta z unijnych pieniędzy zarezerwowanych na lotnisko – czyli około 320 mln zł, zostanie najprawdopodobniej przeznaczona na remont około 35 kilometrów dróg wojewódzkich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.