PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony z UE na inwestycje kulturalne w Lublinie

  • PAP    22 stycznia 2012 - 13:00
Miliony z UE na inwestycje kulturalne w Lublinie

Budowa Centrum Spotkania Kultur w nieukończonym od lat 70. gmachu tzw. Teatru w budowie, remonty zabytkowych budynków Teatru Starego oraz siedzib Centrum Kultury i Teatru Gardzienice to największe inwestycje w infrastrukturę kultury na Lubelszczyźnie.
Prężny, wielofunkcyjny ośrodek, nawiązujący do tradycji współistnienia różnych kultur w Lublinie i na Lubelszczyźnie ma powstać w miejscu niedokończonego od ponad 30 lat gmachu, który zyskał utrwaloną przez te lata w świadomości lublinian nazwę - "Teatr w budowie".

Budowa ta rozpoczęła się w 1974 r. Zaplanowana z gigantycznym rozmachem inwestycja, gdzie miało być trzy sale z łączną liczbą miejsc dla 2,3 tys. widzów, utknęła już w latach 70. Oddano do użytku tylko część budynku, w której mieści się obecnie Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny. W 2005 r. samorząd województwa lubelskiego chciał sprzedać niedokończoną część teatru, ale chętnych do kupna nie było.

W Teatrze w budowie powstanie Centrum Spotkania Kultur.

- Będzie miało charakter "hipermarketu kulturalnego", miejsca odwiedzanego na co dzień przez ludzi" -powiedział Paweł Florek z departamentu rozwoju regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie (zabierz głos/oceń marszałka).

Powierzchnia użytkowa przyszłego Centrum to ok. 26,5 tys. m.kw. Ma tu być nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa na 1200 miejsc, w której można będzie organizować koncerty, spektakle teatralne i operowe. Będzie też sala kinowa dla 170 widzów oraz sala kameralna na 200 miejsc. Zaplanowano także mediatekę oraz kino letnie na dachu dla ok. 100 widzów. Na elewacji budynku ma być zamontowany wielki ekran multimedialny, na którym wyświetlane będą m.in. relacje ze spektakli czy transmitowane na żywo wydarzenia kulturalne. Nie zabraknie przestrzeni do ekspozycji i wystaw oraz innych sal m.in. konferencyjnych czy prób baletu.

Koszt inwestycji to ok. 134,5 mln zł. 85 proc. tych środków ma pochodzić z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego, reszta z budżetu województwa. Obecnie trwa weryfikacja dokumentacji i przygotowania do ogłoszenia przetargu na wykonawcę inwestycji. Centrum ma być gotowe w 2015 r.

Już w marcu ma być oddany do użytku odrestaurowany Teatr Stary w Lublinie. Ten XIX-wieczny budynek przez wiele lat popadał w ruinę.

- Można powiedzieć, że został uratowany. Trwa ostatnia faza remontu, który przywróci mu świetność - powiedziała Beata Krzyżanowska z biura prasowego Urzędu Miasta w Lublinie (zabierz głos/oceń prezydenta).

Sala Teatru pomieści 160 widzów. Będzie sceną impresaryjną i interdyscyplinarną, na której zagości zarówno teatr, jak i muzyka, film czy literatura. Mają tu być także prowadzone debaty oraz zajęcia edukacji kulturalnej dla dzieci.

Teatr Stary w Lublinie, wzniesiony w stylu klasycystycznym, należy do jednego z najstarszych teatrów miejskich w Polsce. Pierwszy spektakl zagrano tu w 1822 r. Wystawiano tu sztuki teatralne i opery, a potem występowały też wędrowne trupy artystyczne i organizowano pokazy walk zapaśniczych. W 1905 r. urządzono kino, które zamknięto ostatecznie w 1981 r. Od tamtej pory budynek opustoszał i niszczał.

Remont Teatru kosztował ponad 26 mln zł. 20 mln zł dofinansowania miasto otrzymało na ten cel z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Od 2009 r. trwa remont innego zabytku, XVIII-wiecznego zespołu klasztornego, w którym mieści się podlegające władzom miejskim Centrum Kultury w Lublinie. Renowacja, obejmująca także plac wokół budynku, czyli teren dawnego ogrodu przyklasztornego, ma przywrócić historyczną architekturę tego miejsca. Dzięki planowanej adaptacji poddasza powierzchnia użytkowa budynku zwiększy się z obecnych 3,3 tys. m.kw. do 7,7 tys. m.kw.

Remont ma się zakończyć się w pierwszej połowie 2013 r. Pochłonie ok. 38 mln zł, z czego blisko 17,5 mln zł. to dofinansowania z programu Infrastruktura i Środowisko; reszta pochodzić będzie z budżetu Lublina.

W roku 2012 planowane jest zakończenie remontu XVII-wiecznego pałacu we wsi Gardzienice pod Lublinem, gdzie swoją siedzibę ma znany na świecie, eksperymentalny teatr - Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Koszty renowacji to prawie 20 mln zł, z czego 17 mln pochodzić ma ze środków unijnych. Inwestycja finansowana jest też z budżetu samorządu województwa lubelskiego oraz wspierana przez ministerstwo kultury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Chełmianin N, 2012-01-22 21:29:28

    Autorze tego tekstu a gdzie ta Pańska lubelszczyzna leży,a więc poczytaj, to i rozum się o prawdę rozszerzy.RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011   Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'wojewódzwto lubels...kie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna, wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.   KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW  pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję:  " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szwfa KPRM Jerzy Izdebski.   Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.
............................................................................................................................  rozwiń
  • Spółki cypryjskie, 2012-01-22 21:08:24

    Widać że żona Palikota ma przebicie na Gardzienice.