PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony z Unii na obiekty uniwersytetu

  • GK    13 kwietnia 2012 - 08:51
Miliony z Unii na obiekty uniwersytetu

Na placach budowy Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu oraz biblioteki głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy rosną nowe budynki.
Obie inwestycje, służące rozwojowi bazy dydaktycznej i naukowej uczelni, powstają dzięki łącznej kwocie 62,5 miliona złotych wsparcia, przekazanego przez urząd marszałkowski z regionalnego programu operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego.

– Władze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w pełni wykorzystały szansę na rozwój, jaką dają środki z RPO. Jestem przekonany, że już za kilka lat w nowoczesnych gmachach biblioteki i kompleksu sportowego będzie koncentrowało się nie tylko życie społeczności akademickiej tej uczelni, ale i samej Bydgoszczy. Nowe obiekty maja służyć nie tylko naukowcom i studentom, ale wszystkim mieszkańcom tego miasta – przypomina marszałek Piotr Całbecki (zabierz głos/oceń marszałka).

Jak informuje urząd marszałkowski, Uniwersyteckie Centrum Edukacji Fizycznej i Sportu powstaje w modernizowanych obiektach klubu sportowego ,,Polonia”. Jego sercem będzie hala sportowa na 1,5 tysiąca widzów, w sąsiedztwie której powstaną sale audytoryjne, ćwiczeniowe, do fitnessu i rehabilitacji. W gmachu hali montowane są dach i stolarka okienna. Zaawansowane są prace w budynku basenu, gdzie zakończono montaż okien i dachu oraz kładzenie tynków zewnętrznych.

Budowa nowoczesnego kompleksu sportowego była dla UKW niezbędną inwestycją. Uczelnia jako jedyna w regionie kształci nauczycieli wychowania fizycznego oraz trenerów sportowych na studiach magisterskich. Dzięki 21 milionom złotych wsparcia, które trafiły do uczelni na ten cel z RPO, studenci będą mogli trenować w obiektach sportowych z prawdziwego zdarzenia. Z sal gimnastycznych Centrum Edukacji Fizycznej i Sportu będą mogli korzystać również mieszkańcy Bydgoszczy (zabierz głos/oceń prezydenta).

Budynki będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zagospodarowany zostanie przylegający teren, gdzie powstaną boiska do piłki nożnej i plażowej, korty tenisowe oraz nowa stołówka dla studentów.

Wytężone prace trwają jednocześnie na placu budowy Biblioteki Głównej UKW. Ukończono stawianie konstrukcji budynku. Postęp prac jest najlepiej widoczny we wschodniej jego części, gdzie zamontowano okna i rozpoczęto wykańczanie elewacji okładziną z płytek ceramicznych.

Równocześnie bibliotekarze w starej siedzibie książnicy przygotowują już księgozbiór do przeniesienia w nowe miejsce. Wszystkie książki będą zabezpieczone przed kradzieżą elektronicznymi kodami i chipami. Zasoby książnicy będą również dostępne w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej, działającej w ogólnopolskiej sieci bibliotek cyfrowych.

W budynku znajdą się też sale dydaktyczne i komputerowe dla studentów kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. Nowa biblioteka ma być również ośrodkiem wymiany informacji oraz myśli naukowej. Zakończenie inwestycji przewidziano na 2013 rok.

Budowę i wyposażenie nowego gmachu Biblioteki Głównej UKW wsparto kwotą 42,5 miliona złotych z puli regionalnego programu operacyjnego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.